Description

Skrzynka ukryta jest we wsi Podkońce. Ma upamiętniać ważne dla tej wsi miejsce-  pierwszą szkołę, której  niestety nie ma (później powstała tzw. Tysiąclatka) oraz postać Wincentego Tomasika „Potoka”. Na palcu, na którym mieściła się szkoła pozostały tylko piwnica, studnia, fragment fundamentów ogrodzeniowych i usychająca dzika róża.

Szkoła powstała w 1922 roku i była  czteroklasowa. Wybudowali ją mieszkańcy. Kierownikiem tej placówki była Adela Nekula a nauczycielem pomocniczym Anna Tomasik żona Wincentego Tomasika „Potoka”, który (prawdopodobnie w ramach zastępstwa) też prowadził zajęcia z dziećmi.

100 metrów w kierunku wschodnim wsi pomiędzy posesją nr 52 i nr 54 na placu, na którym jest widoczna obora z kamienia był drewniany dom mieszkalny, w którym w czasie wojny mieszkał (miał kwaterę) Wincenty Tomasik „Potok” dowódca partyzanckiego oddziału AK.

Kapitan Wincenty Tomasik „Potok”- urodził się w 1910 roku we wsi Kolonia Wierzchowiska
w powiecie iłżeckim. Szkołę średnią ukończył w Ostrowcu Świętokrzyskim, a podchorążówkę w Ostrowi Mazowieckiej. Służbę wojskową odbył w 58 pułku piechoty w Poznaniu.

 W 1944 roku w czasie akcji „Burza” dowództwo Obwodu AK w Starachowicach powierza mu zadanie zorganizowania pułku piechoty AK na ziemi iłżeckiej w lasach starachowickich. Pułk ten przewidziany był do planowanej organizacji Dywizji Świętokrzyskiej AK. W przeciągu 4 tygodni organizowany pułk osiągnął stan około 700 ludzi. Kpt. Wincenty Tomasik zmarł w Opaleniu, gdzie do końca swoich dni prowadził pasiekę. Rok wcześniej po długiej chorobie zmarła również jego żona Anna ps. „Róża”. Oboje są pochowani na mauzoleum w Iłży.

Sam kesz ukryty jest naprzeciwko  miejsca po starej szkole. Znakiem szczególnym jest figurka Matki Boskiej oraz krzew o miejscowej nazwie buldok.

Ciekawostki z miejscowości:  250 metrów (od figurki) lub 150 metrów (dalej od poprzedniego miejsca) również w kierunku wschodnim po prawej stronie ulicy znajduje się pozostałość krzyża dwuramiennego – morowego, kamień służący do mielenia ziarna jako pozostałość po wiatraku, który znajdował się na tej samej działce za istniejącym do dziś stawem „Wierzbki”.

Dla zainteresowanych ciekawe strony:

Blog wsi Podkońce:   podkonce.blogspot.com

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameTropem „Potoka”
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device