Description

 

KAPLICZKA POŚWIĘCONA MATCE BOSKIEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

 

Wzgórze między Opawą, Miszkowicami i Jarkowicami- miejscowościami w powiecie kamiennogórskim – położone jest u stóp przełęczy Okraj. Pośród wzgórz porośniętych łąkami i młodym lasem brzozowym trafia się na dwie, na pierwszy rzut oka jednakowe polany, ale tylko jedna z nich kryje w sobie tajemnicę. Tam wśród brzóz stoi mała, drewniana kapliczka z wieżyczką poświęcona Matce Boskiej Nieustającej Pomocy. Znają ją miejscowi ludzie oraz nieliczni Niemcy, którzy dawniej zamieszkiwali te tereny razem ze swoimi rodzicami, a teraz przyjeżdżają tutaj w odwiedziny lub w celach typowo turystycznych.

            Kapliczka ta terytorialnie przypisywana jest Opawie – wsi położonej w paśmie Lasockiego Grzbietu.

…„Według legendy kapliczkę tą wybudował ówcześnie mieszkający w Opawie Niemiec, którego dwóch synów powołanych do wojska, poszło walczyć pod Stalingradem. Ojciec i matka codziennie wychodzili na wzgórze i patrzyli, czy ukochane dzieci wracają z wojny, modlili się i czekali. Pogoda była kapryśna i modlitwa w takiej aurze była dodatkowo trudna. Rodzice postanowili wybudować w tym miejscu kapliczkę, aby łatwiej się było modlić. Było to o tyle proste, że ów Niemiec był cieślą i budowanie nie sprawiało mu większych trudności. Kapliczka została wzniesiona jako dar Matce Boskiej z prośbą o powrót synów z wojny. Legenda mówi o tym, że jeden z synów wrócił do domu, a drugi gdzieś w zawierusze wojennej zaginął.

Inna wersja legendy o kapliczce opawskiej pochodzi z okresu, kiedy te tereny były nawiedzane przez zarazę. Wtedy mnóstwo ludzi umierało i nikt temu nie mógł zapobiec. Tutejsi mieszkańcy postanowili postawić tę kapliczkę w ofierze Panience Najświętszej z prośbą o łaskę zdrowia dla ludności całej okolicy.”

 

To tylko legendy, jedno natomiast jest pewne. Kapliczka istnieje, jest piękna, są w niej odprawiane msze okolicznościowe. Ołtarz główny to wizerunek M.B. Nieustającej Pomocy, obok wisi modlitwa do niej.

 Przybywający tutaj pielgrzymi wierzą iż kapliczka ma niezwykłą moc spełniania ich modlitw. Spacer do tego cescha jest niezwykle malowniczy. Do kapliczki można dotrzeć pieszo jak i samochodem terenowym z Opawy lub Miszkowic.

Skarb ukryty jest na kordach. Wszystkich poszukiwaczy proszę  o szacunek dla tego tajemniczego miejsca.

W momęcie zakładania w skrzynce był:

logbook, ołówek, wisiorek, pałeczki i dzwonek

 

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameTajemnicza Kapliczka
HintSzukaj w śród brzóz zieleni a gdy na kolana padniesz skarb dostrzeżesz...
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device