Description

Skrzynka należy do cyklu Bajecznie! Zapisz wskazówki do finału koniecznie!Na Wawelu, proszę pana,
Mieszkał smok, co zawsze z rana,
Zjadał prosię lub barana! 
(Jan Brzechwa, "Smok")

Według podań Smok Wawelski mieszkał w Smoczej Jamie, położonej na Wzgórzu Wawelskim. Od mieszkańców Krakowa żądał zwierzyny a jeśli jej nie dostał, to polował na ludzi. Nic dziwnego, że postać ta służyła jako „starszydło” na niegrzeczne dzieci.

Istnieje kilka wersji legendy o Smoku Wawelskim:

- Wincenty Kadłubek oraz Jan Długosz donoszą, że Smoka zabili synowie Kraka,  którzy później pokłócili się o to kto tego dokonał. Doszło do bratobójczej walki, ale jak to bywa w baśniach- sprawiedliwość zwyciężyła i brat-oszust został wyśmiany i wygnany.

- Najbardziej popularna jest wersja Marcina Bielskiego. Według niego Smoka unicestwił szewczyk Skuba, podkładając mu uszytą przez siebie owcę, wypchaną siarką. Po zjedzeniu jej Smoka Wawelskiego tak paliło w brzuchu, że wypił całą wodę z Wisły i pękł. Szewczyk Skuba otrzymał w podzięce oczywiście rękę królewny.

- Krakowski pisarz, Stanisław Pagaczewski uczynił Smoka Wawelskiego pozytywnym bohaterem w cyklu opowieści „Porwanie Baltazara Gąbki”. Smok, wraz z Bartolinim Bartłomiejem herbu Zielona Pietruszka (mamma mia!), poszukują profesora Baltazara Gąbki. W misji próbuje im przeszkodzić szpieg z Krainy Deszczowców (karramba!). Na podstawie książki, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, wyreżyserowało kilkanaście filmów animowanych, emitowanych w paśmie dobranocki.

- Wcześniej wspomniany Jan Brzechwa wykreował Smoka Wawelskiego, który dręczony problemami trawiennymi postanowił przejść na weganizm (cały wierszyk tu).

Takiego właśnie Smoka Wawelskiego spotkamy w małej skrzynce, przykrytej zieleniną. W skrzynce: logbook, zaczarowany ołóweczek, temperówka i kilka mni fantów na wymianę.

 Edit 28.3 - Wizyta serwisowa, wymiana logbooka.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
12.03.2018 (12.03.2018)
Cache nameSmok Wawelski - Bajecznie!
HintW slupie, za wieksza skrzynia.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device