Description
W położonej na terenach Lasku Wiedeńskiego, miejscowości Hinterbruhl (około 17 km od Wiednia) znajduje się Seegrotte - stara kopalnia gipsowa z największym jeziorem podziemnym w Europie.

W kopalni Hinterbrühl wydobywano gips od 1848 roku. Kres pracom wydobywczym położył wybuch w 1912 roku (wywołany przy próbie odstrzału kolejnych pokładów gipsu), który spowodował oberwanie ściany, czego konsekwencją było zalanie najniższych poziomów kopalni przez 20 milionów litrów wody. Kopalnie po tym wypadku zamknięto.

W 1932 roku, a więc 20 lat po wypadku dzięki staraniom związku speleologicznego i właściciela kopalni, komory zostały oświetlone, utworzono wygodne ścieżki dla turystów i rozpoczęto przejażdżki łodziami po podziemnym jeziorze. W ten sposób narodziła się jedna z najbardziej znanych podziemnych tras turystycznych w Europie.

W drugiej połowie II wojny światowej w 1944 roku jaskinię zajęli hitlerowcy poprzez firmę Henkel AG, którzy wypompowali wodę oraz utrzymywali stan suchy poprzez odpowiednie urządzenia odwadniające  ponieważ uruchomili tu produkcję jednego z pierwszych na świecie myśliwców odrzutowych Heinkel He 162. Przy konstrukcji tego samolotu w podziemnych halach pracowało około 2 tysięcy osób w tym także wielu robotników przymusowych. Gdy w 1945roku Armia Czerwona zbliżała się do Wiednia, hitlerowcy zaminowali kopalnię a następnie wysadzili jej część w powietrze. Przywrócenie kopalni do stanu umożliwiającego zwiedzanie zajęło ponad 4 lata.

Zwiedzanie kopalni zaczynamy w szybie wydobywczym, częściowo wspartym na ceglanym sklepieniu, obok znajduje się komora odpoczynkowa dla górników (tam jest najwyższa temp w kopalni - około 12 stopni, wszędzie indziej panuje stała temperatura 9 stopni)

Następnie przechpdzimy dalej do obszernej sali gdzie odbywały się górnicze święta oraz gdzie trzymano wina. Kawałek dalej znajduje się pomieszczenie w którym była stajnia dla koni które ciągnęły wózki kopalniane na górę. W kolejnej komorze znajduje się kapliczka św Barbary - patronki górników.

Po drodze mijamy salę gdzie wchodziło się do miejsca produkcji samolotów. Idąc cały czas za przewodnikiem powoli schodzimy na poziom 60metrów poniżej poziomu morza (mamy do pokonania 68 stopni) gdzie czeka łódź mogąca pomieścić 26 osób, którą popłyniemy w rejs po podziemnym jeziorze. Koszt to 0.5 euro od osoby - polecam przepłynąć się w okół !

Jezioro o powierzchni 6.200 metrów kwadratowych i głębokości 12metrów zasilane jest przez siedem źródeł dostarczających około 60.000 litrów wody na dobę, a ponieważ nie ma tu naturalnego odpływu woda musi być stale odpompowywana. Po zakończonym rejsie można udać się na podejmowanie skrzynki - ponieważ wcześniej idzie się zwartą grupą za przewodnikiem - co może spowodować spalenie kesza. Po rejsie każdy wychodzi na górę indywidualnie, a przewodnik często bierze 2 część grupy na rejs. Jest to więc idealny moment dla geokeszera aby podjąć skrzynkę :)

SKRZYNKA:

Kordynaty zaporowadzą Was do wejścia. Sama skrzynka znajduje się wewnątrz kopalni, całkiem niedaleko zejścia do podziemnego jeziora. Zalecam podejmowanie po rejsie (info na końcu powyższego opisu miejsca). Szukać należy nisko ;)

Cennik:

Dorośli 9 euro

Dzieci w wieku 4-14 lat 6 euro poniżej 4 roku zycia - gratis

Bilet rodzinny: 2 dorosłych i 2 dzieci - 24 euro

Bilety grupowe: 20 dorosłych : 6 euro ; 20 dzieci : 4.50 euro

Godziny otwarcia:

1 kwietnia - 31 października codziennie od 9 do 17

od 1 listopada do 31 marca

poniedziałek - piątek 9-12 oraz 13-15

sobota - niedziela 9-15:30

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameSeegrotte
Hintpod ostatnim szczeblem
CountryAustria
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device