Description

Pyzdry należą do najstarszych grodów i miast na prastarych ziemiach polskich. Pierwszy gród istniał już w czasach prasłowiańskich.Pyzdry bardzo wcześnie otrzymały prawo niemieckie czyli samorząd miejski. "Andreas advocatus de Pyzdr" występuje w dokumentach z roku 1257 i 1262. Pierwsi książęta i królowie polscy doskonale rozumieli, jak ważne strategicznie i handlowe znaczenie miały Pyzdry dla młodego państwa polskiego i szczególną opieką otaczali miasto, starając się o jego rozwój i obronę. Toteż od wczesnych czasów był w Pyzdrach warowny zamek książęcy i miasto otoczone było obronnymi wałami i murami. W Pyzdrach było niegdyś siedem kościołów, stara bóźnica żydowska i ewangelicki dom modlitwy. Były tu szkoły, szpitale, domy starców i kalek, różne cechy rzemieślnicze, bractwa kościelne i słynne odpusty, które ściągały do miasta rzesze pielgrzymów i gromady dziadów z całej Polski. Był tu także obraz cudami słynący, zaliczany do najstarszych cudownych obrazów na ziemiach polskich. Zrabowali i wywieźli go Krzyżacy w 1331 roku. Wreszcie w roku 1863 w czasie powstania styczniowego po stoczonej bitwie pod miastem do Pyzdr wkracza z oddziałem powstańców z Poznańskiego generał Edmund Taczanowski. W Pyzdrach pozostał Taczanowski dłuższy czas, powiększając nowymi ochotnikami oddział, który 20 kwietnia liczył już 500 ludzi. Szefem sztabu mianował majora Strzeleckiego, adiutantami swymi kapitana Murzynowskiego, Wacława Koszutskiego i Bolesława Malczewskiego; kosynierami dowodził Francuz Ganier, jazdą Miśkiewicz, artylerią, złożoną z dwóch armatek wiwatowych i jednego dwufuntowego działka Władysław Zakrzewski, strzelcami Lewiński i Kazimierz Unrug. Spędzając czas na ćwiczeniu ochotnika, pozostał Taczanowski w Pyzdrach przez kilka dni. Tutaj przybyli do obozu jako ochotnicy, poseł Władysław Niegolewski i Jan hr. Działyński.

https://www.pyzdry.pl/235,historia-miasta.html

Kordy prowadzą mniej więcej na rynek, na którym należy odszukać pomnik 750 lecia Pyzdr. Do poniższej tabelki należy wpisać po kolei cyfry z daty budowy pomnika :

 

 

A

B

C

D

E

F

G

H

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podstawiając wg. wzoru:

N 52 (B+H).ACF

E 17 (D-E) (H-D).(Ex2)DG

 

Ponadto do zaliczenia wymagane jest wpisanie hasła, którym jest imię i przydomek księcia założyciela Pyzdr z pomnika znajdującego się na rynku, pisane wielkimi literami bez spacji

 

Założono razem z użytkownikiem Blondo.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
05.03.2018 (05.03.2018)
Cache namePyzdry - wyzwolenie
HintNiżej naprzeciwko pniaka
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device