Description

Stronie Śląskie do roku 1945 posiadało niemiecką nazwę Schreckendorf-Seitenberg, następnie Żybocin (do 1947 r.), a obecnie Stronie Śląskie. Linia kolejowa z Kłodzka do Stronia Śląskiego została otwarta 14 listopada 1897 r. po trzech latach budowy. Kolej przyczyniła się w znacznym stopniu do rozwoju miejscowości, a w szczególności do rozwoju przemysłu hutniczego (szkło kryształowe). Trasa kolei zwana była Bieletalbahn lub Landecker Biele Bahn, czyli Kolej Doliny Białej Lądeckiej. Z okna wagonu można było podziwiać pasma górskie leżące wzdłuż Doliny Białej Lądeckiej.. Stacja przypisana była do wsi Schreckendorf, dzisiejszego Strachocina. Po II wojnie światowej wieś ta została wchłonięta przez intensywnie rozwijające się Stronie Śląskie, które powstało z trzech miejscowości Strachocina, Stronia i Goszowa.

Obecnie linia kolejowa jest zamknięta. PKP zlikwidowało połączenia pasażerskie w 2004 r. W październiku 2008 r. budynki stacji zostały przejęte na rzecz skarbu państwa i przekazane przez starostę kłodzkiego gminie Stronie Śląskie z przeznaczeniem na działalność kulturalną. Od roku 2011 w budynku dawnej stacji kolejowej działa Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury (CETiK), przy którym funkcjonuje Gminna Informacja Turystyczna, gdzie można uzyskać profesjonalną informację o atrakcjach regionu, szlakach pieszych i rowerowych, bazie noclegowej i gastronomicznej. W budynku znajdują się pomieszczenia lokalnych zespołów muzycznych, sala baletowa, oraz sala widowiskowa. CETiK zajmuje się organizacją imprez kulturalnych, warsztatów, wystaw itp. w Gminie Stronie Śląskie.

Ciekawostki: Na początku XX w. opracowano plan przedłużenia linii ze Stronia Śląskiego do Bolesławowa (6 km) ze stacjami w Starej Morawie i Bolesławowie. Pomysł nie został zrealizowany ze względów finansowych i Stronie Śląskie pozostało stacją końcową. W latach 50. XX wieku istniała linia kolei wąskotorowej prowadząca ze stacji przez ulicę Hutniczą i Nadbrzeżną do dzisiejszego osiedla Morawka, którą Rosjanie wykorzystywali przy budowie infrastruktury mieszkaniowej dla kopalni uranu "Kopaliny". Linię zlikwidowano przy modernizacji obydwu ulic w latach 60. i 70. Wybudowanie stacji kolejowej i budowa "żelaznej drogi" spowodowało rozwój Stronia Śląskiego i okolic.

Nanocache ukryty jest przy CETiKu pod wskazanymi współrzędnymi. Można wejść do budynku, pozwiedzać i zasięgnąć fachowej informacji turystycznej oraz dostać mapę i przewodnik po gminie

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
28.11.2017 (28.11.2017)
Cache namePtak na Stacji
HintStoi na stacji ptak co jedną nogę ma
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device