Description

Zbudowana pod koniec XIX wieku, parowa pralnia posiadająca przed 1914 r. komorę dezynfekcyjną powstała w zespole zabudowy kompleksu lazaretowego Cytadeli. Budynek otrzymał niezwykłą (jak na realia forteczne) reprezentacyjną formę wystroju elewacji, na który składał się bogaty, ceglany i cementowy detal. W chwili obecnej poszczególne elewacje pralni wyróżniają się zdecydowaną asymetrycznością kompozycji. Ponadto dwie główne elewacje tj. północna i południowa są niejednorodne stylistycznie. O ile pierwsza nosi (obecnie)  silne cechy neogotyckie, o tyle południową można bardziej przypisać by wpływom neoklasycyzmu . Jednocześnie forma całego budynku pozbawiona jest cech stylu „ruskiego”. Swym bogatym, „cywilnym” wystrojem elewacji, pralnia niewątpliwie musiała zdecydowanie się wyróżniać na tle pozostałej zabudowy, zarówno zespołu lazaretowego, jak i całej zachodniej części Cytadeli.
Niewiele wiadomo o losach budynku pralni. Jego obecny układ kompozycji wystroju elewacji wskazuje, że budynek uległ znacznym przekształceniom, wynikającym zarówno ze zniszczeń wojennych, jak i- co można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa- „naturalnych” rozbudów, jakie mogły mieć miejsce zarówno jeszcze przed I wojną światową, jak i zaraz po jej zakończeniu. Wydaje się, że okres peerelowski budynku, ograniczył się w zasadzie do zmian w obrębie wnętrz lub też pojedynczych przepruć otworów drzwiowych.
Budynek dawnej pralni garnizonowej Cytadeli Twierdzy Modlin został zabudowany pod koniec XIX w. Zlokalizowany jest przy ulicy Szpitalnej 93. Pralnia położona jest w południowo-zachodniej części Cytadeli., przy historycznych ciągach  komunikacyjnych, w sąsiedztwie  muru obronnego i zabudowy osiedla od strony północno-wschodniej. Elewacja zachodnia jest 3- osiowa. Budynek jest wolnostojący, dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta z dwoma niewielkimi ryzalitami od północy i pojedynczym, dużym ryzalitem portyku wejścia głównego od południa; od zachodu dwu osiowa część parterowa o ujednoliconym, względem korpusu dwukondygnacyjnego  detalu architektonicznym.

Flag Counter

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache namePralnia
Hint
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device