Description

Leszno to wieś położona na skrzyżowaniu dróg nr 580 Warszawa – Sochaczew i nr 579 Nowy Dwór Maz. - Grodzisk Maz. Nie będę się tu rozpisywał o jej historii ponieważ zainteresowani znajdą nieco wiadomości w necie a ja pozostanę przy garści informacji o obiekcie.

Okolice Leszna na przełomie XVIII i XIX wieku należały do wpływowego na Mazowszu rodu Łuszczewskich herbu Korczak. Pałac wzniesiono w pierwszej połowie XVIII wieku.

Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli rodu był Jan Paweł Łuszczewski, sekretarz Sejmu Czteroletniego, minister spraw wewnętrznych Księstwa Warszawskiego. Był posłem na Sejm Czteroletni, właśnie z ziemi sochaczewskiej, i gorącym zwolennikiem Konstytucji 3 Maja.

Jego potomkowie coraz chętniej przebywali już jednak w Warszawie, gdzie w drugiej połowie XIX wieku zamieszkali na stałe. Od Łuszczewskich dobra w Lesznie nabyli Szymanowscy, a po 1830 r. – Piotrowscy. W 1894 r. w pobliżu pałacu uruchomiono cukrownię, która w szczątkowej formie funkcjonuje do dziś.

Pod koniec XIX wieku pałac przeszedł na własność Bersonów. W latach 20-tych XX wieku mieszkał tutaj Michał Berson, kupiec, bankier, historyk i kolekcjoner sztuki, właściciel banku w Warszawie oraz filantrop.

Po II wojnie światowej i reformie rolnej obiekt został przejęty przez Skarb Państwa. W latach 50-tych XX wieku pałac przebudowano; zmienił się zwłaszcza układ wnętrz pałacu. Remont mocno zniszczonego i zdewastowanego pałacu podjęto na początku lat 90-tych XX wieku. W jego wnętrzach znalazł miejsce Centralny Ośrodek Doskonalenia Kadr Banku Gospodarki Żywnościowej.

Późnobarokowy pałac w Lesznie to piętrowe założenie, wzniesione na planie prostokąta, jedenastoosiowe, z dwupiętrowym trójosiowym ryzalitem pośrodku elewacji frontowej i z dwoma dwuosiowymi ryzalitami skrajnymi. Wnętrza mają układ dwutraktowy (efekt przebudowy z lat 50-tych). Do jednego z bocznych ryzalitów dobudowano prostopadłe do głównego korpusu skrzydło, które wprawdzie zaburza symetrię budowli, ale też dodaje jej przestrzeni użytkowej.

Sam pałac otacza piękny park krajobrazowy z XVIII I XIX wieku, a w nim dwa pomnikowe drzewa: dąb szypułkowy i jesion wyniosły. Niestety zarówno pałac jak i park nie są udostępniane do zwiedzania. Z informacji uzyskanych od zarządzających obiektem czasami można uzyskać indywidualna zgodę na zwiedzenie parku. Polecam bo warto.

W Lesznie znajdziesz jeszcze kilka ciekawych miejsc:cukrownia Michałów i Oddział Instytutu Przemysłu Cukrowniczego ( niestety z cukrowni pozostał już tylko odrestaurowany zabytkowy budynek administracyjny i brama oraz komin), neogotycki kościół parafialny św. Jana Chrzciciela, starokatolicki parafialny kościół mariawitów pw. św. Jana Chrzciciela,na cmentarzu parafialnym kwatera żołnierzy poległych w II wojnie światowej i ofiar terroru hitlerowskiego, w parku Karpinek Topola Lesznowska – topola biała (białodrzew) – najgrubsza topola w Polsce drzewo o obwodzie 1053 cm (te dwa ostatnie obiekty zostały okeszowane). Niestety topola padła ofiarą wichury i pozostała po niej ogromna karpa.

Ciekawostka dla kibiców piłkarskich. To w Lesznie wychowywał się i stawiał pierwsze kroki na boisku Robert Lewandowski jeden z najlepszych naszych piłkarzy. Tu w KS Partyzant Leszno pracownikiem dydaktycznym był jego tata i to pod jego okiem stawiał pierwsze kroki piłkarskie ale nigdy nie był zawodnikiem tego klubu.

 

Sam kesz to magnetyk ukryty w ogrodzeniu.

Weź coś do pisania.

 Flag Counter

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
  • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache namePałac Bersonów
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

  • 01
    SOTA Caches

    Log your SOTA activations on APRS Caching too

  • 02
    APRS Caches

    Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

  • 03
    Living APRS Caches

    Even you are able to turn into a living APRS Cache

  • 04
    Geo Caches

    Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device