Description

Leżąca w gminie Serniki, niedaleko Lubartowa wieś Nowa Wola w okresie I wojny światowej nosiła nazwę Ruska Wola. Żołnierzy poległych w walkach w 1915 roku chowano tu na 3 cmentarzach. W okresie międzywojennym liczbę cmentarzy zmniejszono do dwóch. Ekshumowane ciała przeniesiono ze wsi na cmentarz znajdujący się na skraju lasu. We wsi pozostał zaś cmentarz z pomnikiem wystawionym przez rodziców jednego z pochowanych tu żołnierzy niemieckich.

Na bocznych ścianach pomnika znajdują się nazwiska pochowanych w grobach zbiorowych. Na tylnej podobno też. Podobno, bo zaglądałem tam i uznałem, że nic tam nie jest napisane. Może jednak tylko nie zwróciłem uwagi na napisy nie wypełnione czernidłem. Jest tu pochowanych 132 żołnierzy. Nazwiska 124 mają zapełniać boczne i tylną ścianę pomnika.

1

Napis na pomniku w tłumaczeniu:
Bohaterskim żołnierzom 91-tego Oldenburskiego Pułku Piechoty poległym pod Ruską Wolą 5-6 sierpnia 1915 roku. Ku Pamięci. Ufundowany przez pogrążonych w żalu rodziców, spoczywającego tu w gronie kolegów, Otto Steinwehra urodzonego 25.5.1892 w Hanowerze

 

 

1

Drugi cmentarz znajduje się poza wsią w lesie. Cmentarz ten początkowo składał się z kopca (masowy grób żołnierzy rosyjskich ze słupkami nagrobnymi) i 17 mogił. Na mogiłach znajdowały się kolejne 4 słupki i 12 krzyży drewnianych. Oprócz nich krzyże z czterema i pięcioma poprzeczkami. W roku 1934 na terenie cmentarza pochowano ciała z likwidowanych cmentarzy w Wólce Zawieprzyckiej ze 101 ciałami i w Brzostówce z 41 ciałami żołnierzy niemieckich. Być może tutaj właśnie przeniesiono też żołnierzy pochowanych na nieistniejącym cmentarzu w Nowej Woli. Być może, ponieważ dostępne informacje mówią o przeniesieniu w 1931 roku cmentarza do lasu, nie precyzują czy na ten właśnie cmentarz. Wiadomo tylko, że spoczywali oni we wsi w 16 mogiłach, a zmarli w walce i w szpitalu polowym w wyniku odniesionych ran.

źródło, zdj. własne


O keszu:

Kordy wskazują miejsce ukrycia skrzynki, która jest przy cmentarzu w lesie. Do internetowego logu potrzebne jest hasło, które znajdziesz na drugim cmentarzu na terenie wsi (dodatkowy waypoint). Znajdź nagrobek nr 10. Hasłem jest liczba tam spoczywających.

 

Kiedyś istniała tu skrzynka. Miejsce, spojler i pozostałości po tamtej wykorzystałem do założenia swojej.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
28.11.2017 (28.11.2017)
Cache nameNowa Wola - cmentarze wojenne
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device