Description

Miejsce które chowa w sobie skrzynkę jest wciąż żywo opisywane i komentowane wśród seniorów miejscowej społeczności. Dlaczego? Otóż, pod koniec wojny w schronie, pełniącym funkcję magazynu żywności doszło najprawdopodobniej do mordu na pilnujących go żołnierzach, a łupy jak to zwykle bywa zostały podzielone według uznania, co po dziś dzień u starszych mieszkańców stanowi zadrę w sercu.

Schron położony jest w małym kompleksie leśnym zarządzanym przez Lasy Państwowe. Pamiętaj o zasadach poszanowania środowiska przyrodniczego.

A teraz trochę faktów historycznych.

W powiecie strzeleckim już latem 1943 r. przystąpiono do budowy umocnień obronnych i różnego rodzaju fortyfikacji (np. https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=15966 ), co świadczyło o niepewności sukcesów niemieckich, chwilowo odnoszonych na froncie wschodnim. Najbliższe klęski były tego najwymowniejszym dowodem. Przyspieszyło to budowę nowych umocnień w ciągu całego 1944r. Do budowy zapędzono pod przymusem okoliczna ludność jak i jeńców wojennych (radzieckich, angielskich), polską ludność zwiezioną tu z różnych rejonów Polski na przymusowe roboty. Mieszkańcy oddalonych o 20 km Strzelec Opolskich doskonale pamiętają wychudłe postacie idących ulicami ludzi, pod dozorem SS-manów do budowy umocnień. Był to smutny codzienny widok. W nerwowej atmosferze powstawały rowy przeciwczołgowe oraz kopano okopy. Obok Fosowskiego wyrastały betonowe bunkry i strzeleckie rowy. To miało zapewnić bezpieczeństwo bezprawiu i tyrani SS-mańskiej.
23 kwietnia 1945 roku w rejonie Vosswalde (obecnie Fosowskie, część miasta Kolonowskie) z samolotu Ju-52 Niemcy zrzucili dwie grupy wywiadowczo-dywersyjne, z których jedna ubrana była w mundury niemieckie, a druga - w radzieckie. Zdarzało się, niestety, że wśród spadochroniarzy byli Polacy z Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, specjalnie w tym celu przeszkoleni przez Niemców w tajnym ośrodku pod Pragą.

Skrzynka ukryta w schronie pełniącym w czasie II wojny światowej rolę magazynu żywności, z którego po odejściu (zamordowaniu(?) żołnierzy pilnujących stacji korzystała miejscowa ludność, niejednej, choć niekażdej rodzinie zawartość tych magazynów uratowała życie.

żródła: własne, dodatkowo m.in. S. Smoleń, „Kiedy przyszłą wolność- 23 lata temu” Trybuna Opolska nr 15 Z 16.01.1968

Skrzynka zawiera logbook, temperówkę i ołówek. Wejdź do środka i szukaj na wysokości wzroku

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameKontrowersje historii
HintZielony kwadrat
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device