Description

Skrzynka ukryta w pobliżu zaniedbanych mogił dwóch oficerów rannych w walce w Majątku Komorów. Zostali oni pojmani i rozstrzelani przez niemieckich żołnierzy w rogu parku należącego do komorowskiego pałacu, w pobliżu rzeki Utraty.

Obecny, murowany pałac, przy którym znajduje się park, został zbudowany około roku 1900 na fundamentach jeszcze starszego drewnianego pałacu. Miał burzliwą historię - często zmieniał właścicieli. W pałacu mieściły się między innymi zakon, prywatny pensjonat wypoczynkowy oraz zakład przyrodo-leczniczy. Po II wojnie światowej Majątek Komorów wraz z kompleksem parkowo-pałacowym został objęty reformą rolną i upaństwowiony, a następnie oddany pod zarząd Wojska Polskiego. Później pałac stawał się kolejno własnością Państwowych Gospodarstw Rolnych i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Następnie pałac został wydzielony z majątku i pierwotnie przekazany Szpitalowi dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Tworkach, a następnie Szpitalowi Psychiatrycznemu w Warszawie na ul. Dolnej, jako sanatorium dla psychicznie chorych. Pałac dla spełnienia narzuconej roli został poddany barbarzyńskiej przebudowie, w której zupełnie zatracił charakter ziemiańskiej siedziby.

Tekst na podstawie: http://komorow.net/historia

Pałac w Komorowie
Źródła zdjęć: http://www.tajemnicatekli.pl/our_locality_english.htm i http://tworki.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=132&Itemid=208

Obecnie znajduje się tu Oddział Leczenia Zaburzeń Nerwicowych będący oddziałem szpitalnym w strukturach Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie (nazywanego potocznie szpitalem psychiatrycznym w Tworkach). Dziś budynek wygląda wręcz jak zwyczajna kamienica wybudowana w drugiej połowie XX wieku. Część parku w pobliżu stawów jest dość dobrze zadbana.

Skrzynka znajduje się w mniej uczęszczanej i lekko zarośniętej części parku w pobliżu rzeki Utraty, kilka metrów na północny-wschód od mogił. Teren jest otwarty i dostępny w zasadzie o każdej porze dnia i nocy. Jeśli w nocy brama (od północnej strony) będzie zamknięta, można atakować od Alei Kasztanowej (od wschodu) lub od ul. Stare Sady lub Owocowej (od południa).

Geohotel, proszę o wymienianie/dorzucanie kretów.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
04.03.2018 (04.03.2018)
Cache nameKomorowscy partyzanci
HintPrzy pniu drzewa, za gałęziami krzaka obrastającego drzewo, od strony rzeki.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device