Description

Szybki multicache na terenie grodziska w Grudusku. 

Pierwszy etap zlokalizowany w pobliżu bramy drewnianej od strony zewnętrznej, etap końcowy zlokalizowany na terenie skansenu,

W tym miejscu chciałbym podziękować Dyrektorowi lokalnego Ośrodka Kultury za pomoc i zgodę na założenie tej skrzynki na terenie skansenu,

 

Dostęp do etapu końcowego jest możliwy w godzinach 12-18 od wtorku do piątku oraz 14-18 w weekend. 

 

Informacje (na podstawie folderu):

 

GRUDUSK NAZWY HISTORYCZNE: GRUDOMZH, GRUDOWSKO, GRUDOWSK, GRUDOSKO

Jeden z najstarszych grodów państwa pierwszych Piastów. Założony w końcu X lub początkach XI w., jako gród strażniczy, bronił terytorium północnego Mazowsza przed najazdami Prusów. Stanowił część pierwszej linii obronnej na granicy prusko-mazowieckiej. Co najmniej raz spalony, był systematycznie odbudowywany i rozbudowywany.

W drugiej połowie XI w. notowany jako gród z osada targową łączył funkcje administracyjno-militarne. Wzmiankowany w falsyfikacie mogileńskim z 1065 r. jako gród Grudomzh kontrolował fragment szlaku handlowego prowadzącego z Rusi i Jaćwieży do ziem pruskich. Był także ważnym ośrodkiem towarowej wymiany pogranicznej.

W okresie rozdrobnienia dzielnicowego, położony na granicy ziemi zawkrzeńskiej i ciechanowskiej, w dalszym ciągu odgrywał ważną rolę, jako gród pograniczny. Na XII w. datuje się powstanie parafii (kościół św. Wawrzyńca?). Historyczna wzmianka o parafii Grudowsko pochodzi z roku 1398.

Gród zniszczony w początkach XIII w. nie został odbudowany. Od XV w. Grudusk notowany jest w dokumentach jako wieś rycerska, a następnie szlachecka. Z roku 1514 wzmiankowany jest zapis o wsi Grudusk (in Grudosko).

Nazwa pierwotna Grudowsk pochodzi, wg językoznawców, od słowa gruda, co oznacza bryłę stwardniałej, kamienistej ziemi. Mogło się to odnosić do pokrytych gliną kamienno-ziemnych wałów grodziska

Projekt zagospodarowania grodziska i jego otoczenia zasygnalizowany został w Planie odnowy miejscowości Grudusk na lata 2009-2015.

W latach 2010, 2012 przeprowadzono na obszarze grodu (na majdanie grodziska i domniemanej osadzie podgrodowej) zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczne, których rezultaty nie zostały niestety dotychczas opublikowane.

Plany techniczno-projektowe skansenu powstały w latach 2012-2013. Pod koniec roku 2013 zakonczony został pierwszy etap realizacji polegający na wybudowaniu u podnóża grodu domu w kształcie stylizowanego dworku mieszczącego pomieszczenia recepcyjne i salę wystawową muzeum oraz trzech chat wczesnośredniowiecznych, które umownie nazwano Chatą Rybaka, Chatą Kowala i Chatą Garncarza. 

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
  • There are no logentries yet
Information
Cache nameGrodzisko Grudusk
HintEtap pierwszy: pod kamieniem po lewej stronie bramy Etap finałowy: kobiety pod sukniami kryja prawd
GridsquareKO03HB44WM
Latitude53.060533
Longitude20.624400
DifficultyAverage
TerrainSuitable for small children
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

  • 01
    SOTA Caches

    Log your SOTA activations on APRS Caching too

  • 02
    APRS Caches

    Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

  • 03
    Living APRS Caches

    Even you are able to turn into a living APRS Cache

  • 04
    Geo Caches

    Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device