Description

W połowie drogi między Ojcowem a Pieskową Skałą znajduje się Grodzisko. To jedno z najbardziej urokliwych miejsc Ojcowskiego Parku Narodowego. Zachowały się tam średniowieczne wały obronne z fosą oraz fragmenty murów zamku.

Początki Grodziska sięgają czasów księcia śląskiego Henryka Brodatego. Z myślą o zjednoczeniu Królestwa wzniósł on w połowie XIII w. gród warowny na jurajskiej skale, ale zniszczył go Konrad Mazowiecki w czasie walk o tron krakowski. W 1257 r. przeniosły się tu z Zawichostu siostry klaryski, chroniąc się przed  najazdami tatarskimi i litewskimi. Klasztor ich stał się świadkiem świętości klaryski i księżny – bł. Salomei Piastówny – siostry Leszka Białego i wdowy po Kolomanie, królu halickim. Tu żyła i umarła w opinii świętości. Klaryski przeniosły się do Krakowa kilkadziesiąt lat po jej śmierci, a Grodzisko na trzy stulecia opustoszało.

 

grodzisko

 

W 1642 r. z fundacji sióstr powstała nowa kaplica Najświętszej Maryi Panny. W 1672 r. Salomea ogłoszona została błogosławioną. W drugiej poł. XVII w.  powstał okazały kompleks architektoniczny. Jego twórcą był  spowiednik klarysek, profesor i rektor Akademii Krakowskiej ks. Sebastian Piskorski. W obrębie Pustelni bł. Salomei znajduje się: kościół Wniebowzięcia NMP z Ogrójcem, Kolumna bł. Salomei, trzy sztuczne groty kaplice: Jaskinia św. Marii Magdaleny, Pusty grób Marii i Jaskinia św. Jana Chrzciciela – wszystkie usytuowane w jednym budynku. Można zobaczyć  także zrekonstruowany budynek Pustelni bł. Salomei.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SKRZYNEK

DOJAZD:

Autem: od strony Skały pod samo grodzisko wg drogowskazów.

Pieszo: 2 trasami (szlak) od drogi Ojców - Pieskowa Skała.

DOSTĘPNOŚĆ:

Grodzisko wg harmonogramu dostępne jest tylko w niedzielę, choć jak widać z logów, w każde większe święto również może być otwarte. Msza rozpoczyna się o godz. 12.00. W związku z tym, obiekt dostępny jest od około 11.30 do 13.30. W innych godzinach może być również dostępny, jednak nie da się określić dokładnych godzin otwarcia. Mimo znacznego ograniczenia warto poczekać do niedzieli i zwiedzić to wyjątkowe miejsce.

Link PARAFIA

 

Współrzędne nie wskazują miejsca ukrycia.

W załączniku przestawione jest 9 widoków oznaczonych cyframi 1-9. Tylko JEDNO z tych zdjęć nie jest wykonane na terenie grodziska. Numer z tego zdjęcia wskaże, która wskazówka oznaczona od W1 do W9 przedstawia zdjęcia - widok ze skrzynki/widok na skrzynkę.

Przykład: Gdyby okazło się, że zdjęcie nr 1 nie przedstawia miejsca z grodziska, to wskazówką ukrycia skrzynki jest zdjęcie W1.

Skrzynka nie ma atrybutu niebiezpieczna, jednak należy uważać, gdyż skała i ścieżki są dość śliskie zwłaszcza zimą. Dojście do skrzynki jest względnie bezpieczne aby podejmować z dziećmi, mimo to, zwiedzając zachowaj ostrożność, grodzisko umiejscowione jest na 25 metrowej skale!!!. 

Tradycyjnie na pierwszych znalazców czekają 4 certyfikaty.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
  • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameGRODZISKO - OJCÓW
HintUWAGA NA MUGOLI. ONI ZAWSZE SIĘ TAM GDZIEŚ BĘDĄ KRĘCIĆ!!!
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

  • 01
    SOTA Caches

    Log your SOTA activations on APRS Caching too

  • 02
    APRS Caches

    Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

  • 03
    Living APRS Caches

    Even you are able to turn into a living APRS Cache

  • 04
    Geo Caches

    Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device