Description

Most forteczny K616 to jeden z elementów Frontu Ufortyfikowanego Łuku Warty i Obry, podobnie jak inne tego typu miał zatrzymać nacierające wojska, w zamyśle polskie, a koniec końców polskie i radzieckie. W części północnej i południowej FF OWB przyroda stworzyła naturalne przeszkody w postaci jezior i rzek. W latach 20. XX w. zaczęto budowę systemu hydrotechnicznego - regulacjia rzek, budowa sztucznych kanałów, które miały służyć rozwijającej się turystyce wodnej w III Rzeszy (historia budowy linii dostępna jest w różnych publikacjach lub na necie). Dobrze zachowana zapora przeciwpancerna (ppanc.) w postaci szlabanu. Do obrony mostu został wykorzystany schron na karabin maszynowy z garażem dla działka przeciwpancernego na lawecie. Obiekt był dwukondygnacyjny, a nosił oznaczenie MG. St. u Pak. U 605.

Keszyk zaznaczony jako niebezpieczny z uwagi na ruchliwą drogę, która przez niego przechodzi (Świebodzin - Krosno Odrzańskie). Dzieciaki należy trzymać przy sobie. Możliwość zwiedzenia wnętrza istnieje, latem w OP1, zimą zwykle stan wody jest niższy oraz z reguły jest ona zamarznięta. Co ciekawe, pod mostem zamontowany jest jaz spiętrzający (o ile przy niektórych mostach spotkać można betonową konstrukcję jazu, to tutaj dochodzi jeszcze metalowy element otwieralny), a sam most nie posiada otworów obserwacyjnych. Kesz magnetyczny, gdyby kordy pływały to szukaj po północnej stronie drogi. W środku logbook i ołówek, proszę o właściwe zamykanie i odkładanie na miejsce. Kordy +/- 3 m (drugi raz łapane telefonem po dłuższym uśrednianiu, może teraz będą lepsze??).

Cała linia FF OWB była dobrze opisana w kilku wydaniach Odkrywcy, pióra Grzebiuszki, czyli Krzyśka M.

W miejscowości Przetocznica zachował się przyczółek mostu taktycznego (mostu nie ma) z ładnie prezentującą się zaporą przeciwpancerną, miał go osłaniać MG. St. u Pak. U 607 składający się z 2 obiektów: a). stanowisko na 2 karabiny maszynowe, b). garaż dla działka przeciwpancernego, oba jednokondygnacyjne. Ale dzisiaj śladu po nich nie widać... Wszystko to kilkaset metrów na północ od K616 (52.119597, 15.414988 lub N52°07'10.55", E015°24'53.96").

---------------------

Wizyta kontrolna pod koniec lutego 2017r., stwierdzono obecność 2 keszy :) Starego i reaktywowanego - ten drugi jest już u mnie, w pierwszym będzie brakować wpisu kilku osób, ale jakby co mam drugi logbook jako dowód !! Może tym razem kordy będą bliżej celu?

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameForteczny most K616
HintBliżej małego mostku...
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device