Description

Na przełomie XIX i XXw na terenie miasta Poznań została zbudowana Twierdza Poznań (Festung Posen). W jej skład wchodziła twierdza poligonalna Fort Winiary (Cytadela) oraz 18 fortów (9 głównych i 9 pośrednich) i wiele obiektów wspomagających, jak schrony piechoty, czy magazyny amunicji. Sama Twierdza poligonalna została rozebrana jeszcze w XIXw, natomiast forty, co prawda w różnym stanie, zachowały sie po dzień dzisiejszy.

Fort Ia Boyen, zbudowany został w latach 1887 - 1890, potem na początku XXw przeszedł modernizację. Ciekawostką jest to, że jako jedyny został oblicowany cegłami o różnych odcieniach, przez co ma niepowtarzalny wygląd. Na zewnątrz budynku głównego znajdowały się kaponiery, a komunikację między nimi zapewniały korytarze w przeciwskarpie. W czasie II Wojny Światowej, w forcie zlokalizowano część fabryki Focke-Wulf.

Aktualnie, ze względu na uszkodzone odwodnienie, fosa częsciowo zalana jest wodą, przez co nie można dojść do wszystkich pomieszczeń.

Głównym wejściem jest brama, aby jednak utrudnić jej sforsowanie, kilka metrów za nią znajduje się most zwodzony, który po podniesieniu szczelnie zamykał dostęp do korytarza głównego - można jeszcze zobaczyć resztki tej konstrukcji.

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache nameFort I a - fosa
Hintwyrwa między robiniami
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device