Description

"Cmentarz, położony na wzgórzu, nieopodal drogi krajowej Zakopane – Kraków, przy ul. Sobieskiego, (na górze zwanej „ szubienną” dawniej w tym miejscu znajdowała się szubienica dla skazańców). Cmentarz ciągnie się wąskim klinem w dół, powierzchnia 0,12 hektara. Na cmentarzu zachowało 11 płyt nagrobnych. Przy bramie umieszczono tablicę z napisem o treści: "Cmentarz żydowski założony przez Gminę Izraelicką w Myślenicach w 1874 r., zdewastowany w okresie okupacji 1942 – 1943. odnowiony w 1961 r. z funduszów centralnej żydowskiej komisji społecznej – Kongregacja Wyznania Mojżeszowego w Krakowie". Naprzeciwko wejścia na cmentarz znajduje się pomnik z umieszczona pionowo płytą, z napisem w języku polskim i hebrajskim: "Cześć pamięci ofiarom hitleryzmu oraz zmarłym z Myślenic, Sułkowic, Harbutowic, Dobczyc i innych miejscowości powiatu myślenickiego". Pomnik został zbudowany w 1963 r., z funduszy JOINTu, wokół pomnika mur z przytwierdzonymi fragmentami macew. Cześć nagrobków ze zniszczonego cmentarza została wykorzystana do ułożenia chodnika przy ul. Sobieskiego w stronę Rynku

Najstarszy zachowany do dziś nagrobek pochodzi z 1874 r., (14 tiszri 5635 r.,), wyryte na nim epitafium głosi:„"Tu pochowany mąż doskonały i prawy, czcigodny Chaim Natan, syn Abrahama błogosławionej pamięci, który zmarł w dobrym imieniu w dniu wigilii świętej soboty i wigilii święta Sukkot 14 Tiszri 635 roku według małej rachuby, Niech jego dusza zostanie włączona w wieniec wieczystego życia”Z myślenickiego cmentarza korzystały sąsiedzkie gminy żydowskie – Dobczyce, Sułkowice, Gdów.Wg D. Jakubowicz prace na cmentarzu społecznie wykonywali: Meir Kaufteil i Nachman Stiel. Oprócz córki Jafy, która po pogromie Doboszyńskiego wyjechała do Palestyny, wszyscy zginęli. Jafa Kirschenbaum przeżyła . Są tu pochowani m. in. rabini: Izaak Hirszfeld, Dow Bejrisz, Samuel syn Mosze Jakuba. Ostatniego pochówku dokonano tu w 1941 roku"

/www.sztetl/org.pl/

Co do skrzynki, jest ona ukryta poza teren cmentarza. Żeby do niej dojść należy zejść w dól terenu cmentarza i szukać nie daleko ogrodzenia wśród drzew. Biorąc pod uwagę, że cmenatarz jak i skrzynka znajadują się w bliskiej okolicy "zakopianki" E77, dlatego też dostać się tam można zarówno od strony Zakopanego, jak i Krakowa ( dogodny parking pod cmenatarzem jak i możliwość skrętu z obu kierunków )

free counters

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
  • There are no logentries yet
Photos
Information
20.11.2017 (20.11.2017)
Cache nameCmentarz Żydowski w Myślenicach
HintDrzewo o trzech konarach, wyrastające z jednego pnia.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

  • 01
    SOTA Caches

    Log your SOTA activations on APRS Caching too

  • 02
    APRS Caches

    Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

  • 03
    Living APRS Caches

    Even you are able to turn into a living APRS Cache

  • 04
    Geo Caches

    Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device