Description

Wapienne to wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa. Jest jednym z najmniejszych polskich uzdrowisk ale posiada bogatą i zaskakującą historię. Już w XVII wieku leczono tutaj choroby weneryczne. Na początku XIX w. kurowali się w Wapiennem żołnierze napoleońscy po klęsce moskiewskiej. Dziś zjeżdzają tu kuracjusze leczący choroby narządow ruchu, reumatyczne, układu krążenia i skóry. Do leczenia wykorzystuje się m.in. występujące tu wody mineralne typu siarkowego o jakże charakterystycznym zapachu. Na miejscu eksploatuje się też wysokiej jakości borowinę, w której można się potaplać. Wapienne położone jest na skraju Magurskiego Parku Narodowego u podnóża Magury Wątkowskiej. Można stąd wędrować po licznych szlakach turystycznych Beskidu Niskiego. Polecam zalożyć tu bazę i wybrać się na Ferdel, do rezerwatu Kornuty, gdzie zobaczyć można fantastyczne wychodnie skalne i odwiedzić jaskinię Mroczną. Można także wyskoczyć do Folusza i zjeść smaczną świeżą rybkę, do Sękowej obejrzeć zabytkowy drewniany kościół lub do Bartnego - przepięknej łemkowskiej wsi.

Wapienne charakteryzuje się bardzo korzystnym, podgórskim klimatem bardzo sprzyjającym wypoczynkowi. Istnieje tu dobra baza noclegowa i żywieniowa. Skrzynka znajduje się niedaleko gościńca Buczynowa Dolina, który koniecznie polecam odwiedzic. Spotkacie tu bardzo miłych, sympatycznych młodych gospodarzy, którzy z pewnością Was ugoszczą. Jedzenie przygotowywane w Buczynowej Dolinie to magia - próbowałem. Świeże produkty, wszystkie domowej roboty w połączeniu z widokami z jadalni spowodują, że posiłki będą niezapomniane.

Turystom i miłośnikom zwierząt gospodarz zapewne pokaże tropy wilka i zdradzi lokalizacje pilnie strzeżonych terenów grzybodajnych. :-) W Buczynowej możecie także wziąć udział w niekonwencjonalnych warsztatach fotograficznych, rzeźbiarskich, arteterapeutycznych, muzycznych czy pracy z głosem. Pasjonatom polecam stronę: www.buczynowadolina.com. Aby odnaleść skrzynkę należy udać się na sam koniec asfaltowej drogi biegnącej przez wieś w kierunku południowo-wschodnim doliną Wapienki. Gdy droga zmieni się w szutrówkę, za kilkadziesiąt metrów staniecie nad brzegiem strumienia. To tu, w okolicy pieszego mostka, w umocnieniach brzegu znajdziecie skrzynkę. Możecie ją zalogować wpisując się do logbooka w skrzynce i na stronie, ale aby w pełni docenić uroki tego miejsca polecam odwiedziny u gospodarzy  Buczynowej Doliny. Przejdźcie przez mostek i odwiedźcie ich w gościncu, który widoczny jest na końcu drogi. Porozmawiajcie. Poznacie ciekawych i sympatycznych Beskidników. To nic nie kosztuje, a warto!

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameARJ-14 Buczynowa Dolina w Beskidzie Niskim
HintSkrzynka ukryta pod kamieniami w siatce wzmacniającej brzeg. UWAGA: nie niszcz umocnień, nie wyjmuj
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device