Description

OPIS MIEJSCA:

Stojący kościół to orientowana (średniowieczne kościoły były zawsze stawiane wg reguły wschód - zachód, z wejściem głównym od zachodu i ołtarzem od strony wschodniej w kierunku Grobu Świętego), gotycka świątynia, trójnawowa, halowa (wszystkie nawy tej samej wysokości), z wydzielonym prezbiterium z ołtarzem głównym.

Kościół p.w. św. Katarzyny, należy do najstarszych zachowanych do naszych czasów zabytków Goleniowa. Stanowi obok fragmentów murów obronnych z basztami i Bramą Wolińską wspaniały dokument z odległej przeszłości. Najstarsza informacja o kościele pochodzi z dokumentu wystawionego w roku 1271 przez księcia Barnima I w którym przekazuje świątynię pod opiekę klasztoru w Wkryjściu. Omawiany kościół był drugą świątynią goleniowską postawioną w mieście.

Pierwsza powstała na długo przed lokacją miasta na terenie dawnej osady, która przekształca się w słowiańskie przedmieście "WYK". Ta pierwsza wzmianko o nowej świątyni z roku 1271 pozwala przypuszczać, że kościół wybudowano w bardzo krótkim czasie - 3 lat od lokacji, w miejscu obecnego. Nie znamy jednak jego wyglądu - przypuszczalnie był dużo mniejszy od aktualnego. Szybki rozwój gospodarczy w XIV wieku, zwłaszcza od momentu przystąpienia do związku Miast Morskich - Hanzy, spowodował rozbudowę miasta. Miasto rozbudowuje wówczas mury obronne oraz przystępuje do rozbudowy kościoła farnego.  Rozbudowana w II połowie XV w. fara staje się odzwierciedleniem bogactwa miasta. Najbogatsi mieszczanie, okoliczni feudałowie oraz członkowie cechów, fundują kilkanaście ołtarzy o pięknym wystroju, przed którymi odprawia się msze w intencji fundatorów i mieszkańców miasta i za pomyślność podjętych przez miasto przedsięwzięć handlowych.

Spośród wszystkich ołtarzy najwspanialszy ufundowany przez Związek Żeglarzy, poświęcony był ich patronowi św. Mikołajowi. Przed nim każdego dnia odprawiane były nabożeństwa za szczęśliwe rejsy i powroty do domu, a 6 grudnia rozdawano najuboższym doroczną jałmużnę.

Zwycięstwo reformacji i przejęcie przez protestantów po roku 1534 kościoła, doprowadza do jego zburzenia. Nieszczęścia jakie spadły na miasto w ciągu XVII w. nie ominęły kościoła, dwukrotnie spłonął.

Prowadzone remonty w XVII w. i początku XIX wieku nie przywróciły już świątyni jej średniowiecznego wyglądu, zniknęło całe wczesniejsze wyposażenie. Ze średniowiecznej późnogotyckiej świątyni pozostały w zasadzie z zewnątrz tylko mury z układem przypór, profilowany portal zachodni wieży a we wnętrzu, układ przęseł, osie portali i okien. Zrezygnowano ze strzelistości wieży, obniżając dach i nadając mu namiotowy kształt, podobny do dzisiejszego.

W połowie XIX wieku opracowano projekt remontu kościoła, którego założeniem była całkowita regotyzacja świątyni, mająca na celu odtworzenie wszystkich brakujących elementów wnętrza w formach gotyckich, znanych w podobnych kościołach.

W marcu 1945 r. w trakcie walk o miasto kościół został mocno uszkodzony, spaliły się dachy, runęły sklepienia i części murów, wypaliło się wnętrze. Przez 12 lat popadająca w ruinę świątynia, czekała na decyzję odbudowy.
Wiosną 1957 r. powstał Komitet Odbudowy Świątyni z księdzem proboszczem S. Wieczorkiem na czele. Jeszcze tego roku rozpoczęto odbudowę według założeń sprzed 1945 r.

W trakcie odbudowy zrezygnowano z odtworzenia neogotyckiej wieży z 1892 r. przywracając jej formę XVII - wieczną, w postaci niewysokiego dachu namiotowego zwieńczonego krzyżem oraz  ozdobnego zwieńczenia szczytu dachu od strony wschodniej. We wnętrzu postawiono zupełnie nowy ołtarz w formie krzyża, ambonę i ławki. Usytuowane zostało również od zachodu, w formie ostrołukowego portalu, wejście do drugiej kaplicy, nad którym umieszczono trzy małe ostrołukowe blanki. Zmieniono również ołtarz (w 1996 r.), który wykonany został według konwencji sakralnej rzeźby gotyckiej w formie tryptyku. Ołtarz w całości wyrzeźbił miejscowy artysta rzeźbiarz, Pan Stanisław Szulc.

Na murze kościoła, z prawej strony wejścia od strony południowej, znajdują się dwie tablice poświęcone rocznicom upamiętniającym odzyskanie niepodległości przez Polskę w roku 1918 oraz z okazji dwusetnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

OPIS SKRZYNKI:

Mikro pojemnik ukrył się na ścianie kościoła. Przy odkładaniu bądż ostrożny!

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
  • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameA453-Goleniowski Kościół św. Katarzyny.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

  • 01
    SOTA Caches

    Log your SOTA activations on APRS Caching too

  • 02
    APRS Caches

    Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

  • 03
    Living APRS Caches

    Even you are able to turn into a living APRS Cache

  • 04
    Geo Caches

    Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device