Description

XAWERÓW — POCZĄTKI ISTNIENIA

W 1824 r. ówczesny minister spraw wewnętrznych Królestwa Polskiego – Tadeusz Mostowski zwiedzając nowo powstałe miasto Turek koło Kalisza, z zainteresowaniem śledził fachową pracę specjalistów tkaczy i sukienników tam pracujących i doszedł do wniosku, że pracę rutynowych fachowców można by odpowiednio wykorzystać do przeszkolenia miejscowej ludności celem przy- spieszenia rozwoju przemysłu włókienniczego w okolicach Łodzi i Pabianic.

Jeszcze w tym samym roku 1824 minister zwrócił się do prezesa Komisji Województwa Kaliskiego, Józefa Radoszewskiego o zorganizowanie w okolicach Łodzi ośrodka przemysłowego, który stałby się wzorową szkołą tkactwa, pod kierunkiem zagranicznych fachowców. Prezes Radoszewski na powstanie osady-kolonii prządników obrał tereny obecnego Ksawerowa.

W dokumencie wystawionym przez J. Radoszewskiego pierwszy raz pojawia się nazwa Ksawerów pisana przez X(Xawerów). Przypuszcza się, że miejscowość nasza nazwę otrzymuje od imienia ówczesnego ministra skarbu hrabiego Ksawerego Druckiego – Lubeckiego.

W 1825 r. przybywa pierwsze 10 rodzin, później – kolejne 50 rodzin. Koloniści otrzymywali 5 mórg ziemi, 300 zł pożyczki na zagospodarowanie, zwrot kosztów budowy domu, bezpłatne drewno oraz 32 litry ziarna najlepszego kurlandzkiego lnu do wysiewu. Do ich obowiązków należała uprawa lnu i wyrabianie możliwe najcieńszej przędzy lnianej tak bardzo potrzebnej zakładom tkackim Łodzi i Pabianic.

Uwaga !!!

Proszę nie podjeżdżać pod sam totem samochodem żeby nie wzbudzać zainteresowania pracowników pobliskiej stacji diagnostycznej.Kilkadziesiąt metrów od kordów jest mała zatoczka.

Skrzyneczka to sam logbook. Zabierz coś do pisania.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
05.03.2018 (05.03.2018)
Cache nameKsawerów Wita"Zachód"
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device