Description

Pochodzący z Kosiny o. Achilles Puchała należy do grona 108 męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny światowej. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie beatyfikował ich papież Jan Paweł II. Józef Puchała urodził się 18 marca 1911 r.  Wychowywał się w rodzinie wielodzietnej i w Kosinie uczęszczał do szkoły powszechnej. Po ukończeniu piątej klasy wyjechał do Lwowa, gdzie kontynuował naukę gimnazjalną w Małym Seminarium Misyjnym prowadzonym przez franciszkanów. W 1927 r. wstąpił  do zakonu franciszkanów przyjmując imię zakonne Achilles,  a 1936 r. przyjął w Krakowie  święcenia kapłańskie, po których przez rok kontynuował studia. W 1937 r. został skierowany do pracy w Grodnie. W maju 1939 r. rozpoczął pracę duszpasterską w Iwieńcu. Po sześciu miesiącach wyjechał stamtąd, aby objąć urząd proboszcza w parafii Pierszaje. O. Achilles pomagał materialnie wielu rodzinom, ubogim rozdawał chleb, dzielił się tym, co miał. W 1941 r. do pomocy przyjechał tam franciszkanin o. Herman Karol Stępień. Po miesiącu przyjechało tam Gestapo i zaaresztowało wielu parafian. Komendantowi żandarmerii niemieckiej, który chciał umożliwić proboszczowi i wikariuszowi, o. Karolowi Hermanowi Stępniowi schronienie, franciszkanie odpowiedzieli, że "gdzie są owce, tam musi być także pasterz".. Dołączyli do aresztowanych i zostali przeprowadzeni do wioski Borowikowszczyzna, gdzie 19 lipca 1943 r. zostali zamordowani w stodole. Nie było świadków tego wydarzenia. Według jednej z wersji, gestapowcy strzałem w głowę zabili obydwu franciszkanów w stodole, następnie podpalili ją. Według drugiej wersji, franciszkanie byli przed śmiercią okrutnie torturowani. Niemcy mieli im wyłupić oczy, wyrwać języki, obciąć nosy i uszy. Drutem związali ich ręce i spalili ich w stodole.

Bł. o. Achilles wrócił do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie stał się jej szczególnym orędownikiem 5 września 1999 roku, kiedy to uroczyście wprowadzono kult błogosławionego rodaka. A gdy 9 czerwca 2002 roku sprowadzono do parafii Kosina odnalezione relikwie męczennika od tego czasu 9-tego dnia każdego miesiąca parafianie gromadzą się na nowennie do bł. Achillesa, aby za Jego wstawiennictwem wypraszać u Boga potrzebne łaski. Zapewne wielu parafianom, każdego dnia towarzyszy modlitwa do błogosławionego:
Panie Jezu, który natchnąłeś błogosławionego Achillesa, kapłana i męczennika, taką miłością, że życie swoje oddał za Twoje owce, spraw prosimy, abyśmy wpatrując się w jego przykład i za jego wstawiennictwem przezwyciężali własny egoizm i coraz bardziej żyli dla innych.

 


 

Kordy prowadzą do bramy wejściowej prowadzącej na teren, na którym wznosi się wybudowany w roku 1737 drewniany kościółek pw. św. Sebastiana, Świątynia w latach 1954 i 1980 była restaurowana. Niestety furtka jest cały czas zamknięta i trzeba by pokonac wiele trudności, aby  wejść na teren przykościelny. warto wiedzieć, że nieopodal kościółka znajduje się "Dom Błogosławionego Achillesa"  - Niepubliczny Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy.

Bardzo proszę o deilkatne obchodzenie się ze skrzyneczką i odkładanie jej w taki sam sposób jak znaleźliście. Dla pierwszych znalazców certyfikaty.

Opencaching.pl - Statystyka dla mackand

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
  • There are no logentries yet
Photos
Information
24.11.2017 (24.11.2017)
Cache name„Pasterz zawsze tam, gdzie owce” Sancti eritis 4
Hint"wołać będą" - Łk19,40
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

  • 01
    SOTA Caches

    Log your SOTA activations on APRS Caching too

  • 02
    APRS Caches

    Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

  • 03
    Living APRS Caches

    Even you are able to turn into a living APRS Cache

  • 04
    Geo Caches

    Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device