Description

Zaprojektowana przez gen. Haxo Redita Napoleońska (ówcześnie tytułowy Fort Vauban) wzniesiona została w latach 1811-12. Był to ostatni punkt oporu w postaci kazamatowej baterii artyleryjskiej. Same kazamaty posiadały małe otwory strzelnicze w ścianach czołowych. Na co dzień były to pomieszczenia użytkowe, a w sytuacji wojny, zewnętrzne mury obsypywano wałem ziemnym. Znacznie zwiększało to odporność konstrukcji na ostrzał artyleryjski bez kosztów budowy grubych murów obronnych. Strzelnice armat były wyprowadzane oszalowanymi drewnem tunelami. Obiekt był przebudowywany przynajmniej dwukrotnie w tym samym stuleciu, w którym powstał, a u jego schyłku stracił znaczenie militarne stając się obiektem rekreacji przeznaczonym dla pobliskiej Szkoły Wojennej - był tam tor do gry w kręgle, żeliwna altana, a w fosie grano w tenisa oraz krykieta. Ostatnie modyfikacji miały miejsce w 1942 roku, kiedy dodano żelbetonową pokrywę oraz wieżę obserwacyjną.

Zachęcam do zwiedzania całego zespołu Grodziska w tym ekspozycji "Wehikuł czasu - Człowiek i Pocisk" dostępnej za darmo przez cały rok oraz wystawy interaktywnej "Energia, Niebo i Słońce".

Zaraz skończę przynudzać historią, została jeszcze tylko jedna ważna rzecz - obiekt ten mylnie nazywany jest Redutą Napoleońską. Jeszcze niedawno widząc nazwę "redita" uznałem to za literówkę, której bardzo sprzyja sąsiedztwo dwóch klawiszy. Dziś jednak przekonałem się, że to nie przypadek.

redita – skazamatowana budowla murowana (niekiedy drewniana) stanowiąca rodzaj śródszańca (ośrodka obrony) np. bastionu lub dzieła obronnego (np. fortu poligonalnego). Budowla zwykle kilkukondygnacyjna, założona na planie kolistym, wielobocznym, niekiedy krzyża lub nieregularnym.

reduta – w fortyfikacji nowożytnej niewielkie dzieło polowe, najczęściej zakładane na narysie czworoboku, czasem trapezu, stosowane jako dzieło zewnętrzne twierdzy lub dzieło zabezpieczające roboty oblężnicze. Reduty zwykle wyposażano w działobitnie.

A teraz o keszu:

Koordy wskazują jedynie na redu... przepraszam, na reditę. Mikro z logbookiem ukrywa się w czymś, czym w filmach intruzi mogą bezpiecznie przemieszczać się wewnątrz budynków, z tym że w przypadku redity człowiek się tam nie zmieści. Powodzenia!

Mała podpowiedź: stojąc na ziemii ciężko sięgnąć, ale nie trzeba wdrapywać się na wyższe poziomy, choć rozważam przyszłą transformację w multi, które będzie i tego wymagać.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
04.03.2018 (04.03.2018)
Cache namemasakrator92 [05] - Fort Vauban
HintW środku tego czegoś jest przywiązana żyłka, na końcu której jest pojemnik. Ostrożnie!
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device