Description

Parowozownia

Około roku 1942, Niemcy przedsięwzieli dalekosiężne plany budowy linii kolejowej z Radomia do Łodzi. Przy budowie trasy kolejowej "zatrudnieni" byli przymusowi pracownicy. W 1944 roku kiedy zbliżali się Rosjanie, Niemcy postanowili zniszczyć linię kolejową. Wysadzony został jej odcinek aż do Mniszka. Pamiątką po planach Niemców jest między innymi ruina parowozowni, którą wybudowali w trakcie prac nad trasą kolejową. Podobnie jak linię kolejową, obiekt parowozowni wysadzili Niemcy podczas wycofywania się, by nie mógł zostać wykorzystany przez nadciągającego wroga. Z opowieści wnuczka naocznego świadka, dowiedziałem się, że parowozownia była również bombardowana przez Rosjan pod koniec wojny. Kilkadziesiąt lat temu, budynki parowozowni były w znacznie lepszym stanie. Niestety, później tubylcy używali jej cegieł jako materiałów do budowy własnych domów. Zainteresował mnie również fakt, że w latach osiemdziesiątych, miejsce to było znane w szerszej okolicy jako kąpielisko. Gdzieś na terenie parowozowni znajdowało się jakieś miejsce w ziemi lub w budynku, które idealnie nadawało się do kąpieli wielu osób.

 

Dojazd do parowozowni możliwy jest z dwóch stron:

  1. Od pólnocy, wjeżdżając z ulicy Żelaznej w drogę Starą Żelazną.
  2. Od południa, przez Trablice, a następnie przez przejazd kolejowy, mijając cmentarz z prawej strony.

 

Skrzynka to plastikowy pojemnik średniej wielkości. Jest to quiz, skladający się z kilku łatwych etapów, w których musisz odszukać lub odkryć liczby. Liczba zdobyta w każdym z etapów będzie oznaczona literą.

  Poszukiwania skrzynki należy zacząć w miejscu wskazanym przez koordynaty. Znajdziesz tam "schody do nieba". Schody składają się z "półpiętra" i fragmentu "piętra". Ze schodów zobaczysz dwa budynki parowozowni, a także trzy wysokie budowle techniczne: komin i dwie wieże antenowe.
A

Udaj się do budynku parowozowni, ktory znajduje się na środku widoku pomiędzy kominem, a jedną z wież antenowych.

Gdy już w nim będziesz, sprawdź z którego pomieszczenia widać komin elektrociepłowni. Odkryjesz, że komin widoczny jest "na przestrzał" przez cały budynek, nawet gdy wyjdziesz do "ogrodu". Zamknij więc jedno oko i stań w miejscu, w którym komin na szerokość wypełnia całą przestrzeń pomiędzy dwiema ścianami.

Z tego punktu WIDAĆ tylko komin i drzewo, a NIE WIDAĆ nieba.

Innymi słowy: ŚCIANA | KOMIN | ŚCIANA

Komin widziany przez szparę

Gdy znajdziesz już to miejsce, obróć się o 90° w lewą stronę i na wysokości oczu ujrzysz liczbę, którą zanotuj jako A. Inne liczby na tej ścianie cię nie interesują.

B Teraz udaj się do drugiego z budynków parowozowni. Zejdź do jego piwnicy i odnajdź pomieszczenie, w którego suficie znajduje się mały, kwadratowy otwór. W tymże pomieszczeniu na ścianach znajdują się różne cyfry, jest ich osiem. Twoim zadaniem jest odnalezienie tej, która nie pasuje do reszty pod względem matematycznym. Podstaw, ją pod literę B.
C Następnie udaj się do pokoju bezpośrednio nad tobą i policz ile jest dziur w ścianach, na wylot, nie licząc okien. Dziury rzucają sie w oczy i są na wysokości oczu. Tę liczbę podstaw pod literę C.
D

Wróć do miejsca, z którego zacząłeś poszukiwania. Stań na "półpiętrze" i spójrz w stronę budynku, z którego właśnie wróciłeś. Powoli wchodząc stopień po stopniu, spoglądaj cały czas na ów budynek, a w jego górnych oknach ujrzysz wieżyczki oświetleniowe, znajdujące się na terenie pobliskiej Ciepłowni Południe. Interesuje cię tylko ta wieżyczka, która jest najbliżej i jest najlepiej widoczna (czyli ta najbardziej z lewej).

Wchodząc po schodach, w końcu staniesz na jednym stopniu, z którego NIE WIDAĆ wspomnianej wieży oświetleniowej, gdyż przyslania ją słupek pomiędzy dwoma oknami budynku parowozowni. Numer schodka, na którym stoisz przypisz literze D ( stopnie licz od półpiętra w górę, tak jakby półpiętro miało numer zero ).
E Z klatki schodowejWink rozejrzyj się dookoła i odszukaj rząd krzyży. Udaj się do krzyża o numerze: (A×B)-[2×(C×D)]-(A-C).
F

Teraz obróć się o 90° w lewą stronę i odlicz kolejne (A+B)-(C×D)+(2×A) 'krzyży' (te są już bezramienne). Gdy dojdziesz do finalnego krzyża, obróć się znów o 90° w lewo i w odległości ok. półtora metra zobaczysz oczywiste miejsce ukrycia skrzynki.

Powodzenia!

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
  • There are no logentries yet
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache nameZniszczona parowozownia
Hint(A + B + C + D) jest liczbą parzystą.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

  • 01
    SOTA Caches

    Log your SOTA activations on APRS Caching too

  • 02
    APRS Caches

    Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

  • 03
    Living APRS Caches

    Even you are able to turn into a living APRS Cache

  • 04
    Geo Caches

    Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device