Description

XIX wieczna siedziba rodu Wężyków została wzniesiona prawdopodobnie przez Jana Wężyka - sędziego pokoju powiatu łódzkiego. Budynek na planie prostokąta z symetrycznie rozmieszczonymi skrzydłami pobudowany jest w stylu północno - włoskiego renesansu. Majątek był w posiadaniu rodu do 1928r. kiedy to został zlicytowany przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie.

Dwór najprawdopodobniej stoi w miejscu poprzedniego drewnianego zajmowanego przez wcześniejszych właścicieli tych dóbr rodzinę Bełdowskich herbu Jastrzębiec. W pobliżu w zamierzchłych czasach pobudowany był dwór obronny jednak śladów po tej budowli trudno dziś wypatrywać.


Po II WŚ obiekt przeszedł na własność PGR w Nakielnicy. Ślady działalności biurowo - kulturalno - oświatowej możecie zobaczyć do dziś. W chwili obecnej majątkiem zawiaduje ARiMR. Czasem dostępu broni niski płotek z kółkiem. Dworek znajduje się pomiędzy gospodarstwem a stawami rybnymi.

Nieprzypadkowo proponuję połączyć zdobywanie skrzynki z zabawą pod nazwą questing. Dzięki niej poznacie kilka interesujących informacji o samej miejscowości - naprawdę warto. Poniższy folder można pobrać stąd: strona 1 / strona 2

ulotka

Warto zwrócić uwagę na zabudowania zespołu tj gorzelnię i drewniany spichlerz znajdujące się na terenie pobliskiego gospodarstwa.

W miejscowości warto zobaczyć:

 • Kościół p.w. Wszystkich Świętych - OP7DCD
 • Cmentarz parafialny z górującą nad nim kaplicą Przemienienia Pańskiego o klasycystycznym przypominającym grecką świątynię wyglądzie - OP7FC1
 • serię lokalnych skrzynek pokazujących piękno i ciekawostki okolicy

 

UWAGI:

 • finał questu /pieczątka/ będzie dostępny od kwietnia/maja 2014
 • zabawa w "questing"jest idealnym maskowaniem

Proszę o podejmowanie kesza w dzień, postawienie auta w pobliżu asfaltu, i "stonowane" opisy obiektu, a także ostrożne podejmowanie kesza. Za dostosowanie się dziękuję.

 

Kesz - pojemnik ok. 0,5l w charakterystycznym parkowym schowku preferowanym przez Vulpeculę. Tak bardzo oczywistym, że tym razem współrzędne ustawione są celowo na dworek :) Może przydać się "schodek" lub pomocna keszerska dusza.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache nameZespół dworski w Bełdowie
Hintpołudniowa elewacja, tyle kroków od słupa ile okien trójdzielnych w całej elewacji + wejść. Nie bądź
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device