Description

Zamek Prószkowskich

Według omszałej legendy, pierwszą, drewnianą jeszcze warownię pobudować miał w Prószkowie, w roku 1250 Stanislaus, jeden z potomków Radossiusa, którego przodkowie trafili na Śląsk z Czech.


Dopiero w 1563, kiedy to Jerzy Krzysztof Prószkowski wzniósł pierwszą, prawdziwie magnacką siedzibę. Powstały zamek połączył w sobie walory obronnego bastionu i renesansowego pałacu. W owych czasach była to - nie licząc „Zamku Piastów” w Brzegu - rezydencja unikatowa, z krużgankowym dziedzińcem i systemem wysuniętych fortyfikacji na wypadek oblężenia z użyciem coraz powszechniejszej artylerii.


Włoskie inspiracje dostrzegalne są również w sgraffitowych zdobieniach elewacji ściany północno-zachodniej - prószkowskie sgraffita, to głównie figuralne przedstawienia scen batalistycznych, rodzajowych, mitologicznych.

W niezmienionym kształcie rezydencja Prószkowskich trwała do roku 1613, kiedy to dobudowano salę biblioteczną, salę koncertową i teatralną. Fortuna długo sprzyjała Prószkowskim, aż przyszedł dzień, gdy pod miasteczkiem pojawił się oddział feldmarszałka Lenarta Torstenssona.

Kliknij, aby powiększyćopis: „Sala Rycerska” - jedno z najlepiej zachowanych i najcenniejszych wnętrz zamkowych. foto: Krzysztof Duniecrozmiar: 18,51 KB pobrań: 10653 data: 2004-02-04 14:42:58 Trwała „Wojna Trzydziestoletnia”, Szwedzi spalili Prószków, złupili i spalili również zamek. Do odbudowy, która rozpoczęła się w roku 1677, Jerzy Krzysztof II Prószkowski zaangażował włoskiego sztukatora i architekta, Jana Sergano. Włoch wzmocnił ściany frontowe zamku dodając dwie wieże nad skrzydłem czołowym i zamurował otwarty wcześniej krużganek.

W 1783 król Prus Fryderyk II Hohenzollern, kupił od Dietrichsteinów zamek za żądaną kwotę 333.333 i 1/3 dukata. Końcówkę - 1/3 dukata - Fryderyk Wielki kazał specjalnie na okazję transakcji wybić w królewskiej mennicy, w obiegu nie było bowiem takich nominałów.


Zamek nigdy już nie wrócił do Prószkowskich. Nigdy też nie powrócił do dawnej świetności. Przez lata mieściły się w nim rozmaite instytucja użyteczności publicznej, w 1930 roku powołany w nim został oddział szpitala św. Wojciecha dla upośledzonych umysłowo.

Aktualnie Zamek po 333 latach. Ostatni tak poważny remont zamek w Prószkowie przechodził w 1677 r. W ramach prac, które zaczną się około połowy marca, odświeżone będą m.in. sztukaterie w sali rycerskiej, odnowione malowidła na elewacji zewnętrznej budynku, pochodzące z XVII w. Renowacji zostanie także poddana kaplica zamkowa.

 

W zamku aktualnie jest dom pomocy społecznej. Można wejść i pozwiedzać piękny dziedziniec z fontanną na środku. 

 Wchodząc tam ogarnia nas spokój i cisza. 
Możemy chwile posiedzieć i odpocząć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby znaleźć kesza musimy pójść na mały spacerek. Po zobaczeniu kilku ciekawych miejsc zdobędziemy brakujące cyfry do współrzędnych ukrycia kesza.

Współrzędne finałowe:
N 50° 34.ABC' 
E 17° 52.DEF' 

Gdy już zwiedzimy dziedziniec zamku czas znaleźć skrzynkę. Po wyjściu z Zamku idziemy w prawo alejkami aby zobaczyć ładną studnie życzeń .Gdy zmierzamy do studni mijamy po prawej stronie tablicę informującą nas co to za plac. Obejrzyjcie go dokładnie, są na nim magnetyczne tabliczki z cyframi DE. 

Gdy obejrzymy studię za plecami będzimy mieli pomnik Poległych. 
Są na nim tablice informujące. Kolejna Cyfra to ilość tych tablic = F

Po chwili zadumy idziemy do wielkiej tablicy po prawej stronie zamku, która informuje nas o nakłądzie finansowym, jaki był przeznaczony na renowację oobiektu. Ponownie poszukaj magnetycznych współrzędnych AB. 

Ostatnia współrzędna C to nr widniejący na zamku podzielony przez cyfrę F

Gdyby zaginęły magnetyczne cyfry to D jest ostatnią cyfrą na drogowskazie kierującego na MAS ZAHORI-BECBA, E jest pierwszą cyfrą na Terneberg (znaki koło fontanny).
A-to siódma cyfra, B-17cyfra na wielkiej tablicy UE

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache nameZamek Prószków
HintIntuicyjnie
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device