Description

Zapraszam do odwiedzenia Zamku Piastów Śląskich w Wołowie. Od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia urzędu można zwiedzić wnętrze. W jednej z klatek schodowych udostępnione są fotokopie pocztówek z Wołowa i powiatu wołowskiego z początku XX wieku.

Zabytkową atrakcją Wołowa jest trzykondygnacyjny Zamek Piastowski z niewysoką wieżą. Jest jednym z najstarszych obiektów na terenie Powiatu Wołowskiego. Początki zamku sięgają II poł. XII w. i są ściśle związane z Władysławem II Wygnańcem, protoplastą Piastów Śląskich. To za jego sprawą zbudowano początkowo zamek drewniany, pomiędzy rozlewiskami Jezierzycy, zwiększając przez to jego walory obronne. W I poł. XIV w., wywodzący się z rodu Piastów Oleśnickich Konrad I, w miejscu grodu wybudował ceglany zamek o planie rombu. Od północnej strony budynku, do zewnętrznej płaszczyzny murów, przylegała kwadratowa wieża bramna, a jedyne skrzydło mieszkalne znajdowało się przy wschodnim odcinku murów obwodowych. W 1579 roku, kiedy Wołowem władał książę brzesko-wołowski Jerzy II zamek został rozbudowany. Wzdłuż zachodniego odcinka murów wzniesiono skrzydło z arkadowym krużgankiem. W II poł. XVII w. kolejnej rozbudowy dokonał książę Chrystian, dobudowując od zewnętrznej strony północnego muru reprezentacyjne skrzydło. Na początku XVIII wieku zamek został zniszczony przez pożar. W latach 1714-1725 dużym nakładem kosztów odbudowano go, jednak już w 1781 wybuchł kolejny wielki pożar, podczas którego zniszczeniu uległa wieża. Odbudowano ją podczas przebudowy zamku na początku lat 30-tych XX wieku. Ta ostatnia przebudowa była również związana z pożarem w 1922 roku.

Dzisiejszy kształt bryły zamek zawdzięcza renowacji przeprowadzonej w latach 60-tych. Do dnia dzisiejszego zachował się tu oryginalny portal z piastowskim orłem i płaskorzeźbami głów aniołów, a we wnętrzach renesansowe sklepienia. Nad bramą, w murze południowym można podziwiać herbowy kartusz. Warto również zwrócić uwagę na barokową figurę maryjną zdobiącą plac przed zamkiem. Wołowska „Maria z aureolą” autorstwa legnickiego rzeźbiarza Bobersackera należała do najbardziej znanych figur Dolnego Śląska. Obecnie w zamku mieści się Starostwo Powiatowe oraz siedziba władz Powiatu Wołowskiego. Wołowski zamek jest jednym z nielicznych zamków piastowskich zachowanych w tak dobrym stanie. W 2013 roku została gruntownie odnowiona elewacja, przywracająca jej cechy architektoniczne sprzed II wojny światowej. Więcej informacji o zamku tutaj.

 

Skrzynka na kordach. Dokładność +/- 3m

Miejsce ukrycia dostępne 24h/dobę, jednak proszę o szczególną ostrożność i dyskrecję.

Skrzyneczka ostatnio urosła, z mikro do małej :-)

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameZamek Piastów Śląskich w Wołowie
HintMagnetyk i wszystko jasne.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device