Description

Zalew Chańcza - zbiornik retencyjny na Czarnej Staszowskiej, zlokalizowany w pobliżu miejscowosci Chańcza w południowo-wschodniej częsci województwa swiętokrzyskiego w widłach utworzonych przez drogi wojewódzkie nr 756 i 764. Południowa częsć zbiornika leży w powiecie staszowskim (14 km od Staszowa), północna w powiecie kieleckim (kilka km na południe od Rakowa). Zalew Chańcza położony jest na wysokosci 216,8 m n.p.m. Obszar zalewu obejmuje tereny otuliny Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego i Chmielnicko-Szydłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Teren wokół zalewu jest lekko pofałdowany. Zalew powstawał przez 10 lat, od 1974 do 1984 roku. Powierzchnia lustra wody to 340 ha. Maksymalna pojemnosć zbiornika wynosi 40 mln. m3 wody. Głębokosć (poza okresami suszy i powodzi) waha się od 11 metrów w pobliżu tamy do poniżej 3 metrów w północnych krańcach. Poziom czystosci wody w zalewie utrzymuje się w II klasie czystosci, z okresowym spadkiem do III klasy. Wody rzeki Czarnej powyżej zalewu sa czyste (I, II klasa) jednak wpadajaca do zalewu od północnego wschodu Łagowica wnosi do niego wody poza klasowe, obniżajac jakosć wody. Zalew powstał przez zalanie fragmentu doliny rzeki Czarnej wraz z przylegajacymi łakami, pastwiskami i kilkoma zabudowaniami. Tereny były miejscami zakrzaczonymi i porosniętymi lasem. Krzewy i drzewa wycięto, zostawiajac jednak pnie. Budowle (młyn, mostek, nasyp drogowy) częsciowo rozebrano i wyburzono, ich pozostałosci, pokryte w większosci osadem rzecznym znajduja się na dnie jeziora. Dno zalewu jest przez to zróżnicowane, pełne wypłyceń i głębi. Przeważnie piaszczyste, z wyjatkiem rozlewisk w okolicach Rakowa. Po obfitych opadach pojawiaja się osady naniesione przez zasilajace rzeki i strumienie. Północne krańce zalewu porastaja rosliny wynurzone, między innymi trzcina i pałka wodna. Na większosci płycizn, których głębokosć nie przekracza 2 m można spotkać roslinnosć podwodna. Przeważnie łagodne i suche brzegi porosnięte sa lasem sosnowym, dzięki czemu panuja dobre warunki do biwakowania. Zorganizowany jest szereg płatnych pól namiotowych z dostawa wody pitnej i wywozem smieci. Zalew spełnia istotna rolę rekreacyjna dla okolicznej ludnosci, daje możliwosć kapieli- 2 kapieliska w sezonie strzeżone przez Ratowników WOPR, pływania rowerem wodnym, kajakiem czy łódka oraz uprawiania windsurfingu i wędkarstwa.

To miejsce zapewnia atrakcje zarówno tym, którzy chcą poczuć moc adrenaliny w postaci falowania skuterem wodnym z zawrotną prędkością, jak i tym, którzy wolą wypoczywać biernie, opalając się i popijając zimne trunki.

Latem to naprawde niezła imprezownia.Aż mi się czasy licealne przypomniały:) Każdy w Staszowie zna rym: Chańcza wykańcza,lub drugi nieco durniejszy: po Chańczy się niańczy.

Kesz jest ukryty, przy ścieżce wzdłóż tamy między parkingiem na tamie a główną plażą. Z racji imprezowego charakteru tego miejsca przygotowany jest specjalny ftf, lecz jednak mały apel odnośnie ftf'a- Jeżeli nie będzie Ci on niezbędny w ciągu najbliższego czasu to proszę zostaw go dla kogoś następnego, kto będzie w potrzebie.Być może uratuje on komuś życie (w przenośni). 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameZalew Chańcza
Hintspaceruj wzdłóż tamy i szukaj skałek ze spojlera. kesz pod korzeniami
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device