Description

W wiosce Atanazyn pod Szamocinem znajduje się okazały głaz o niezwykłym kształcie. Jego obecność tłumaczy legenda.

Pewnego razu mistrz Twardowski musiał się udać z Krakowa do Nakła nad Notecią. Odległość duża, a czas nagli... Przywołał więc na pomoc moce piekielne. Już to w jednej chwili przed domem stanęła piękna kareta zaprzężona w szóstkę dorodnych koni. Nietrudno zgadnąć, że w konie przemieniły się biesy, będące na usługach piekła. Wsiadł Twardowski do karocy i ruszyli z kopyta w takim pędzie, że ledwo co pojazd kołami ziemi sięgał. Ale nawet moce piekielne po wysiłku odczuwają zmęczenie, tak że przed Nakłem jechali już coraz wolniej, coraz bardziej też kołysała się zaklęta karoca.

W tym czasie jedyna droga przez Bagna Noteckie prowadziła groblą przez Szamocin. Przed północą czarci pojazd wpadł do wsi Atanazyn. Tak jak przed każdą jedną polską wsią stała święta figurka czy krzyż przydrożny, tak też było w Atanazynie. Twardowski nie bacząc na to, że diabły karocę ciągną, kiedy zobaczył  kaplicę na skraju wsi przeżegnał się i wymówił boskie imię. Huk straszny się odezwał, bo i pękła moc czartowska. Diabły zamienione w rumaki uciekły,a karoca zamieniła się w kamień stojący w Atanazynie do dnia dzisiejszego. A miejscowa ludność ze względu na fantazyjny jego kształt, nazwała kamień Zaczarowaną Karocą.

źródło: regionwielkopolska.pl

 

Zachęcam do spaceru! Skrzynka ukryta jest przy piaszczystej drodze, pod choinką . Dookoła piękna okolica a dla odwiedzajacych oddalony o 70 m Bar 'KRYZYS', w którym serwują dobre piwko oraz cos dla głodnych. 
Samego kesza założyłem gdyż bywam czesto w Szamocinie a w okolicy, póki co, nie ma GeoKeszerów więc czas rozruszać te piękne okolice!
Pozdrawiam, piotr_pila

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameZaklęta Karoca
HintSkrzynki szukaj pod cegłą...
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device