Description

OPIS MIEJSCA:

Na Gumieńcach przy ulicy Husarów znajduje się zabytkowy dworek ze starym parkiem i pozostałością zabudowań folwarcznych. Zespół pałacowo-folwarczny to dawna siedziba dzierżawców majątku Gumieńce. Na początku XIX w. w 1810 roku został wyodrębniony z połowy wsi Gumieńce w wyniku uwłaszczania chłopów. Najpierw wybudowano dworek z facjatą, potem powstało skrzydło boczne z neogotyckimi wieżyczkami, zwieńczonymi blankami, które w gotyku służyły do obrony. Z tyłu dworku można zobaczyć ryzalit czyli wyjście do parku. Pierwszym dziedzicem zamieszkującym posiadłość był Bornfeldt, potem Ruckforth i Carl Wilhelm Schultz, który zmarł w 1841 roku. Dwadzieścia lat po jego śmierci dworek wraz z zabudowaniami i parkiem na licytacji wykupiła Mathilda Germeshausen z domu Schultz, był on w posiadaniu tej rodziny do 1945 roku.

Po wojnie powstał tu PGR, potem gospodarstwo rolnicze. Teraz teren jest własnością Agencji Rozwoju Regionalnego, a posiadłość znajduje się na liście zabytków. Niestety całość znajduje się w opłakanym stanie, w zabytkowej zabudowie folwarku znajdują się warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne, natomiast park jest strasznie zaniedbany, widać, że nikt o niego nie dba. Najgorzej jednak wygląda pałacyk, od lat stan jego z roku na rok jest gorszy, jak tak dalej pójdzie to za parę lat zamieni się w ruinę.

 

Opis skrzynki:

Mały pojemnik, w środku logbook, kilka drobiazgów i 9 certyfikatów dla pierwszych znalazców. Uwaga: nie wpychaj za głęboko, ale ułóż tak, żeby był jak najmniej widoczny.

Dodano atrybut "Skrzynka niebezpieczna". Podejmujesz ją na własne ryzyko, że spotkasz szczura przy keszu.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
04.03.2018 (04.03.2018)
Cache nameZabytkowy dworek
HintKeszyk ukryty na prawo od głównego wejścia, nie trzeba wchodzić za ogrodzenie. Dość nisko.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device