Description

Zabrost Wielki

Zespół zabudowy wiejskiej wznoszonej według kompleksowego projektu berlińskiego architekta Karla Kujatha, w ramach odbudowy po I wojnie światowej. Przez inspirację ideą regionalizmu i poszukiwań stylu narodowego, nawiązującego do rodzimej kultury ludowej, powstała zwarta grupa budynków, których architektura zawiera elementy zaczerpnięte z mazurskiej tradycji budowlanej (odeskowanie szczytów, podcienia, stylizowane pazdury i wiatrownice, bramy wjazdowe, itp.). Są to domy mieszkalne wraz z zabudowaniami gospodarczymi, które tworzą całe zespoły zabudowy mieszkalno-gospodarczej.
Wieś, zwaną dawniej Gross Sobrost, założono w XVI w. Powstała w oparciu o dawny układ historyczny z budynkami o jednolitych formach architektonicznych. We wsi zachowało się kilka interesujących chałup o konstrukcji szachulcowej z podcieniami. Zabudowa wiejska z charakterystycznym układem: dom mieszkalny ustawiony bokiem do drogi, stodoła szczytem, między budynkami wysoka, paradna brama.
W Zabroście Wielkim istniała kuźnia, powstała prawdopodobnie na przełomie XIX i XX w. lub w czasie odbudowy wsi po zniszczeniach z okresu I wojny światowej. W czasie II wojny została częściowo zniszczona, a następnie przebudowana, na co wskazywała mieszana konstrukcja ścian. Przez dłuższy czas kuźnia nie była użytkowana i popadła w ruinę – w 1994 r. została więc rozebrana, a w 1996 r. zrekonstruowana w Muzeum Ludowym w Węgorzewie. Budynek założony jest w kształcie prostokąta o wymiarach 8,6 x 7,0 m.
We wsi zachował się cmentarz z okresu I wojny światowej z cennym starodrzewiem i rzadko występującymi krzyżami żeliwnymi.

Źródła:
Skurzyński Piotr, Warmia Mazury Suwalszczyzna, Warszawa, 2000

Warto też sie wybrać w kierunku nieodległej granicy z Obwodem Kaliningradzkim, miniemy granitowy głaz  z datą 1914 i po kilkuset metrach widoki na Nieckę Zabrowską którą płynie Kanał Młyński z położonego obecnie za granicą rosyjską "Młyna Angerau" należącego do dóbr dworu w Bejnunach. Droga którą idziemy prowadziła kiedyś do Bejnun Małych.

Kesz ukryty przy drodze do granicy w "garnku" w pobliżu drzewa z drabiną.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameZabrost Wielki - wieś niezwykła
Hintukryty w obrębie "garnka Kocha"
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device