Description

Na wzgórzu w centrum wsi Kołczygłowy(gmina Kołczygłowy, powiat bytowski) stoi niewielki kościół, w którym ponad 160 lat temu brał ślub Otto von Bismarck.

Kołczygłowy położone są na skraju Parku Krajobrazowego Dolina Słupinajwiększego parku krajobrazowego na Pomorzu. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą już z XIV w. Dwa wieki później powstała tu prawdopodobnie pierwsza drewniana świątynia, na fundamentach której zbudowano w 1832 r. obecny kościół. Ufundował go ród von Puttkamerów, który związany jest z Kołczygłowami od początku ich istnienia.

W 1847 r. miało tu miejsce niezwykłe wydarzenie odnotowane w kronice parafialnej. 28 lipca 1847 r. w Kołczygłowach zawarli związek małżeński późniejszy kanclerz, 32-letni Otto von Bismarck i 23-letnia Johanna von Puttkamer, dla której Kołczygłowy były rodzinną parafią. Obok kościoła znajduje się dzwonnica, z małym dzwonem ufundowanym przez rodzinę panny młodej. Ulubioną posiadłością państwa Bismarcków stała się położona parę kilometrów dalej na północ wieś Wierszyno, do której często powracali.

 

Świątynia w Kołczygłowach to najstarsza budowla z muru pruskiego na ziemi bytowskiej. Budowle zbudowane w takiej technologii wyróżnia atrakcyjne połączenie bieli z widocznym czarnym belkowaniem. Tak jest również w przypadku kościoła w Kołczygłowach. Na tle zielonego wzgórza, z daleka widać jego białą bryłę z charakterystyczną szachownicą zdobiącą boczne ściany. Datę powstania - rok 1832 - można znaleźć w części wschodniej fundamentu kościoła. Budowla została zwieńczona małą wieżyczką, a dzwony zawieszone były na pięknie zdobionej belce dębowej w zewnętrznej, północnej części kościoła. Niestety, wnętrze świątyni zostało całkowicie zniszczone przez pożar w 2002 roku. Odbudowę zakończono w 2005 roku, wtedy przywrócono także wieżyczkę, którą zdemontowano w latach 90.

Obecnie w środku znajdują się rzeźby z białego marmuru i kilkumetrowa figura Chrystusa Króla wykonana z 800-letniego drzewa oliwnego sprowadzonego z Sycylii. Te niezwykłe rzeźby stworzył i podarował kościołowi Pasquale Galbusera, rzeźbiarz z Włoch, którego prace znajdują się w Asyżu i Watykanie. Włoski artysta zauroczony małym kaszubskim kościółkiem zaprojektował wnętrze po jednej z wakacyjnych wizyt u Czesława Langa, byłego polskiego kolarza i organizatora Tour de Pologne, który urodził się w Kołczygłowach. Dzięki połączeniu zabytkowych murów i nowoczesnego wystroju kościół pw. Chrystusa Króla w Kołczygłowach pozostaje perłą architektury sakralnej na Pomorzu.

Znaczącym wydarzeniem w historii Kołczygłów jest fakt zawarcia ślubu przez Bismarcka z Johanną von Puttkamer w miejscowym kościele. Johanna von Puttkamer urodziła się 11 kwietnia 1824 roku, wkrótce po jej narodzinach, rodzice osiedlili się Reinfeld (Barnowcu). 12 stycznia 1847 roku w tejże miejscowości odbyły się zaręczyny Johanny von Puttkamer z Otto von Bismarck. Wkrótce po zaręczynach szczęśliwa para zawarła ślub w wiejskim kościele w Starych Kołczygłowach. W księdze parafialnej zapisano: "W 1847 roku miał zapowiedzi i zawarł ślub... Pan Otto Edward Leopold von Bismarck, 32 lata i Pani Johanna Szarlota Eleonora Dorota Fryderyka von Puttkamer, z Reinfeld, 23 lata. Zawarła ślub 28 lipca.". wianek ślubny Johanny von Puttkamer umieszczony był za szkłem w południowej części nawy kościelnej. Obecnie pamiątka ta nie istnieje. W 1867 roku Otto von Bismarck otrzymał dobra wierszyńskie. Wierszyno (Versin) stało się ulubioną posiadłością Johanny i Ottona. Częstym gościem państwa Bismarcków był pruski premier i kanclerz Rzeszy Niemieckiej. Wyśniona wieś była znana na całym świecie. Po założeniu II Rzeszy Niemieckiej, gdy Otto von Bismarck został jej kanclerzem, państwo von Bismarck wyprowadzili się z Wierszyna. Jednak zawsze powracali do cichej wsi. Ostatnią podróż do ojczyzny Johanna odbyła w 1894 roku. Zmarła 27 listopada 1894 roku. Pochowana została w mauzoleum w Friedrichsruh.

Dojazd. Przed kościołem jest duzy parking.

Skrzyneczka to mikro magnetyk schowana jest na zewnątrz.

Dziękuję za oddanie miejscówki koledze baloniarzowi. Od teraz nowy opis, log i zabawa od nowa.

 

Ach, co to był za ślub...

 

 

Johanna von Puttkamer

 

Otto von Bismarck

Johanna von Puttkamerurodziła się 11 kwietnia 1824 roku. Wkrótce po jej narodzinach rodzice osiedlili się Reinfeld (Barnowcu). 12 stycznia 1847 roku w tejże miejscowości odbyły się zaręczyny Johanny von Puttkamer z Otto von Bismarckiem, urodzonym 1 kwietnia 1815 r. w Schönhausen (Elbe), księciem von Bismarck-Schönhausen, księciem von Lauenburg, niemieckim politykiem, późniejszym premierem Prus i kanclerzem Rzeszy, zwanym Żelaznym Kanclerzem.

 

Wkrótce po zaręczynach szczęśliwa para zawarła ślub w wiejskim kościelew Starych Kołczygłowach. W księdze parafialnej zapisano:„W 1847 roku miał zapowiedzi i zawarł ślub... Pan Otto Edward Leopold von Bismarck, 32 lata i Pani Johanna Szarlota Eleonora Dorota Fryderyka von Puttkamer, z Reinfeld, 23 lata. Zawarli ślub 28 lipca”.

 

Przez długie latawianek ślubnyJohanny von Puttkamer umieszczony był za szkłem w południowej części nawy kościelnej. Obecnie pamiątka ta już niestety nie istnieje.

 

von Bismarck wyprowadzili się z Wierszyna. Jednak zawsze powracali do cichej wsi. Ostatnią podróż do ojczyzny Johanna odbyła w 1894 roku. Zmarła 27 listopada 1894 roku. Pochowana została w mauzoleum w Friedrichsruh. Bismarck zmarł 30 lipca 1898 w Friedrichsruh.

 

Źródło: www.kolczyglowy.pl

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
04.03.2018 (04.03.2018)
Cache nameZ_S_P 47 Kościół "Bismarcka"
Hintok 0,5 m od drewnianych schodów, na wysokości oczu
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device