Description
Skrzynką tą chciałem zachęcić do odwiedzenia malowniczo położonej miejscowości uzdrowiskowej Beskidu Niskiego Wysowa Zdrój
 
Miejscowość położona jest w dolinie rz. Ropy niedaleko Uścia Gorlickiego 3 km od granicy ze Słowacją. Wysowa-Zdrój jest położona w karpackim pasie uzdrowisk w odległości 20 km od uzdrowiska w Krynicy oraz 25 km od uzdrowiska Bardejovskie Kupele, położonego na Słowacji. Praktycznie na każdym kroku natknąć się można na kuracjuszy tutejszych sanatoriów, ośrodków wypoczynkowych tudzież gości gospodarstw agroturystycznych. 
 
Przez teren wsi przebiega karpacki Szlak Architektury Drewnianej. Spacrowiczom oraz rowerzystom miejscowość oferuje wiele szlaków turystycznych. Wysowa leży pomiędzy dwoma wsiami posiadającymi stadniny koni – Regetowem i Izbami. 12 km na północ znajduje się Zbiornik Klimkowski o ważnych funkcjach rekreacyjnych i gospodarczych. Zbiornik jest  ogromny i wraz z tamą robią robią naprawdę duże wrażenie. 
 
Około 20 km na wschód, w Koniecznej znajduje się przejście graniczne ze Słowacją. 
 
W parku zdrojowym znajdują się ogólnodostępne ujęcia wód mineralnych (solanki) Aleksandra, Józef I oraz płatne i dostępne w nowej pijalni wód: Henryk, Franciszek, Józef II, Słone i Anna. Z miejscowej rozlewni pochodzi woda mineralna Wysowianka i wody lecznicze Franciszek, Henryk i Józef.
 
Wzniesienia otaczające wieś grupują się w dwa podstawowe pasma Hańczowskich Gór Rusztowych:  
 
od północnego wschodu pasmo Polany – Koziego Żebra (847 m n.p.m.) – Jaworzynki (869 m) – Wysoty (788 m) oraz od południowego zachodu pasmo Biała Skała (903 m n.p.m.) – Ostry Wierch (938 m) – Jawor (720 m), oraz położonej bardziej na zachód Lackowej (997 m n.p.m.), będącej najwyższym szczytem polskiej części Beskidu Niskiego.
 
Od południa pasma dolina kończy się wzniesieniami głównego pasma wododziałowego polskich Karpat – nad wsią Blechnarka szczyt Staviska (714 m) przełęcz Wysowska (610 m n.p.m.), a na zachód od niej w wododziale wznoszą się Płaziny (852 m), Czereszla (722 m), Jawor (720 m) i Cigielka (807 m). Około 6 km na południe od Wysowej znajduje się najwyższy szczyt Beskidu Niskiego – Busov (1001 m n.p.m.). Wysokości względne maksymalne wartości osiągają w kręgu Lackowej i Ostrego Wierchu, dochodząc do 400 m.
 
Więcej:
 
---------------------------------------
 
Skrzynka to pudełko po filmie fotograficznym. Ukryta jest przy małym wodospadzie zbiornika retencyjnego w metalowej konstrukcji wzmacniającej brzeg.
 
Miejsce ukrycia cache'a nie jest przypadkowe.
 
Zbiornik i jego okolice jest miejscem życia i bytowania dla wielu gatunków płazów, gadów, ptaków i innych zwierząt leśnych. Przy odrobinie szczęścia napotkać tutaj możemy Rzekotkę drzewną, Ropuchę szarą, Żmiję zygzakowatą czy np. Żurawinę błotną. Ponadto w pobliżu znajduje się siedlisko jednej z najliczniejszych rodzin bobrzych w parku. Ślady ich "działalności" widoczne są gołym okiem.
 
Okolica skrzynki to także początek ciekawej ścieżki przyrodniczo - leśnej "Dolina Łopacińskiego" (plan trasy na zdjęciu). Nie jest ona zbyt długa (3 km) tak więc idealna także dla rodziców z dziećmi. Polecam!

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameWysowa Zdrój
Hintw "metalowej fali"
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device