Description

Stary Las (niem. Alte Walde, spotykana również pisownia łączna Altewalde). Wieś w północno-wschodniej części gminy Głuchołazy. Pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1249, kiedy wymieniona jest jako Antiquum Waldow. Forma polska jest zatem dosłownym tłumaczeniem nazwy niemieckiej. Niewykluczone, że nazwa nawiązuje do wczesnośredniowiecznej tzw. przesieki śląskiej, czyli terenów puszczańskich, które w okresie późniejszym stanowiły wschodnią granicę Księstwa Nyskiego.
Przy północnym krańcu wsi, w widłach dwóch nienazwanych strumieni, znajduje się średniowieczne grodzisko stożkowate. Jego wymiary wynosiły 85 X 55 m. Otoczone było fosą. Powierzchniowe badania archeologiczne przeprowadzono w tam okresie międzywojennym oraz w roku 1971. Niestety nie stwierdzono warstwy kulturowej. Być może jest to relikt siedziby kasztelańskiej, poświadczonej w roku 1285 jako Uhtenwoldt.
Miejscowy kościół parafialny p.w. św. Marcina, wzmiankowany był po raz pierwszy w 1302 r. Przebudowany gruntownie został w roku 1913. Ciekawostką jest dzwon odlany w roku 1586, w znanej pracowni ludwisarskiej Piotra Herela z Nysy.
Stary Las był własnością biskupów wrocławskich, chociaż część terenów była bardzo często przez nich dzierżawiona osobom świeckim. W czerwcu 1414 r. jeden z biskupów, Wacław legnicki, sprzedał roczny czynsz na wsi Mikołajowi Girhardadorf, natomiast dziesięć lat później, 1,5 łana sołectwa starolaskiego sprzedane zostało przez mieszczanina nyskiego tamtejszemu altarzyście Idziemu Besten.
Według tradycji ustnej zimą roku 1683/84, stacjonowali we wsi żołnierze oddziałów księcia Lubomirskiego, powracający do Polski po odsieczy Wiednia. Niestety ich pobyt był dla mieszkańców wielką uciążliwością.
W styczniu 1945 r. przez Stary Las przechodził etap "marszu śmierci", ewakuacji więźniów oświęcimskich. 61 więźniów zostało w Starym Lesie zamordowanych. Pochowani byli w jednej zbiorowej mogile, ok. 1 km za wsią. W kwietniu 1946 r. zwłoki ekshumowano i pochowano na miejscowym cmentarzu. Dzisiaj ich grób ozdabia okolicznościowy pomnik. Wieś została zajęta przez Armię Czerwoną w trakcie walk o twierdzę "Nysa" w trzeciej dekadzie marca 1945 r., jednak jeszcze do 9 maja, w pobliżu Starego Lasu przebiegała linia frontu. Jeszcze kilka miesięcy po zakończeniu działań wojennych, wokół Starego Lasu przechodził pas pól minowych, zabezpieczających wcześniej wspomnianą twierdzę. Ograniczało to znacznie rozwój wsi w pierwszych powojennych miesiącach.


Kesz ukryty jest w murze w pobliżu kościoła. Żeby znaleźć nie trzeba wchodzić na teren kościoła.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
20.11.2017 (20.11.2017)
Cache nameWitaj w Lesie
Hintw drugiej od bramy....
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device