Description

Staw Grabownica – wieża obserwacyjna

 

Miejsce:

Staw Grabownica jest największym akwenem kompleksu Stawno. Jego powierzchnia, licząca 283 ha, stawia go na trzecim miejscu wśród wszystkich baryczańskich stawów.

Pierwsze wzmianki o istnieniu w tym miejscu zbiorników wodnych pochodzą z pierwszej połowy XVII wieku. Źródła z tego okresu mówią o dwóch stawach Grabownica: Grabownica Dolna zajmowała w przybliżeniu obszar współczesnego stawu, natomiast od wschodu sąsiadowała z nią Grabownica Górna, którą zlikwidowano w XIX wieku w okresie radykalnego zmniejszania powierzchni stawowej. Obecnie są tutaj pola uprawne oraz wieś Młodzianów, choć w terenie odnaleźć można ślady dawnych grobli. Analiza zapisów historycznych oraz nazw akwenów skłania do przypuszczenia, iż w XVI wieku oba stawy połączone były w jeden olbrzymi zalew, zajmujący około 1000 ha (a więc ponad 3-krotnie więcej niż największe współcześnie istniejące stawy)!
Staw Grabownica w całości leży w granicach rezerwatu „Stawy Milckie”. Ze względu na wysokie walory przyrodnicze oraz niedostępność brzegów, w 2008 roku na południowym brzegu stawu, w miejscu gdzie uchodzi do niego kanał biegnący od rzeki Prądni i jazu Grabownica, powstała wieża obserwacyjna, licząca 13 metrów wysokości (najwyższa tego typu konstrukcja w Dolinie Baryczy). Trzy poziomy widokowe umożliwiają obserwacje przyrody stawu, jak również ukazują szeroką panoramę okolic kompleksu Stawno.
Szosą z Grabownicy biegnie pomarańczowy szlak rowerowy Doliny Baryczy,

Przyroda:
Staw Grabownica nie przypomina zbiornika utworzonego przez człowieka. Wygląda on jak naturalne eutroficzne jezioro, z licznymi zatoczkami i wyspami trzcinowymi, o brzegach porośniętych miejscami olsem czy szuwarem turzycowym. Te cechy, połączone z dużą powierzchnią (trzeci co do wielkości staw w Dolinie Baryczy) sprawiły, że występuje tu wiele cennych i ciekawych gatunków ptaków. Więcej o gatunkach ptaków poniżej w dołączonym linku.

Kesz:

Współrzędne w punkt. Pojemnik rozmiaru normalnego ukryty w dość łatwo dostępnym miejscu.
Podpowiedź kodowana powinna rozwiać wszystkie wątpliwości, Dodam tylko, że jest dostępna z zewnątrz obiektu.

Ciekawostka:

Opis miejsca + przyrody

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
04.03.2018 (04.03.2018)
Cache nameWieża widokowa (ash15)
HintSkrzynka po dużych opadach może być czasowo niedostępna, chyba że ktoś liczy się z zamoczeniem butów
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device