Description

Skrzynka znajduje się na wieży widokowej, zlokalizowanej na Górze Kopnej, jednym z najwyższych wzniesień w paśmie Wzgórz Świętojańskich. Położone jest ono w pobliżu Królowego Mostu. Na samą górę prowadzą (co najmniej) dwie drogi/ścieżki. Jedna, wychodząca od strony Królowego Mostu, jest oznaczona i prowadzi na nią tablica informacyjna. Niestety tam wprowadzenie roweru może się okazać wyzwaniem - jest wąsko i stromo. Są też inne, umożliwiające nie tylko wprowadzenie roweru, ale też niemal przez całą długość wjeżdżanie na nim. Niezależnie od wyboru trasy, już podczas drogi na szczyt gwarantuję piękne otoczenie.

Wzgórza Świętojańskie

Krajobraz Puszczy Knyszyńskiej zawdzięczamy głównie działalności wód wytapiającego się lodowca. Działo się to 160-180 tys. lat temu. Większość tutejszych wyniesień zbudowały osadzające się w szczelinach oraz studniach lodowcowych żwiry i piaski. Między nimi pozostały warstwy glin moreny dennej. Wartko płynące wody z topniejącego lodowca ukształtowały doliny, a w miejscach brył martwego lodu powstały niecki wytopiskowe. Na rozległych obszarach wschodniej części Puszczy wody spływające z lodowca osadziły dużo piasków w postaci pól sandrowych.

Po ustąpieniu wód lodowcowych rzeźba terenu w rejonie puszczańskim zmieniła się w stosunkowo niewielkim stopniu. W dolinach wolno płynących rzek oraz w miejscu zarastających jezior postępowało odkładanie się torfów. A zanim pola sandrowe porosły borami, wiatry na ich terenie uformowały niewysokie, piaszczyste wydmy (sandr to rozległy, bardzo płaski stożek napływowy zbudowany ze żwirów i piasków przez wodę wypływającą z lądolodu).

Najbardziej malowniczą, zachowaną w krajobrazie Puszczy Knyszyńskiej, pamiątką pobytu lodowca na naszych ziemiach jest potężny ciąg wzgórz zwany Wałem Świętojańskim. Tworzy go pas wzniesień przebiegających lekko wygiętym łukiem na przestrzeni 50 kilometrów. Wał Świętojański przez długi czas opisywano jako morenę czołową. Jednak obecnie uznaje się go zazwyczaj za oz – silnie wydłużoną pagórkowatą formę terenu w postaci długiego, zwykle krętego wału, powstałą przez akumulację materiału żwirów i piasków w szczelinie lądolodu, w tunelu lodowcowym lub pod lodem.

Góra Kopna, na której zlokalizowana została wieża widokowa, to jedno z najwyższych wzniesień w paśmie Wzgórz Świętojańskich. Wysokości względne w ciągu wzniesień budujących wzgórza dochodzą do 70 m, stoki są strome i w wielu miejscach przekraczają nachylenie 20°. Najbliższe otoczenie wału stanowią tarasy kemowe, najokazalej prezentujące się po zachodniej jego stronie. W odległości 3-4 km od tych terenów ciągnie się obniżenie ostro zaznaczone w krajobrazie doliną rzeki Supraśl.

Skrzynka

Kesz, to małe okrągłe pudełko. W środku logbook, ołówek i parę drobnych fantów. Proszę o bardzo uważne podejmowanie kesza, tak by pamiętać, jak bez problemów ponownie umieścić go na miejscu (nic na siłę) i z powrotem zamaskować. Proszę o wyrozumiałość, to moja pierwsza skrzynka. W jej zakładaniu niezwykle pomógł Muzyk03.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
05.03.2018 (05.03.2018)
Cache nameWieża Widokowa - Królowy Most
HintWzrok wytężywszy spójrz na horyzont. Widzę jak dziś, jakem spojrzeniem owionę. Tam – sam widziałem
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device