Description

Wieża Bismarcka w Żarach (mylnie nazywana wieżą Promnitzów) – należy do 172 wież Bismarcka zachowanych na całym świecie. Obecnie nie jest dostępna do zwiedzania, ze względu na dokonywanie licznych dewastacji oraz kradzieże budulca.

Historia: 

Budowę żarskiej wieży rozpoczęto 1.04.1914 roku, co zbiegło się z 99 rocznicą urodzin Żelaznego Kanclerza. Głównymi pomysłodawcami budowy wieży była Sekcja Żarskiego Towarzystwa Karkonoskiego (Riesengebirgsverien – Sektion zum Sorau) oraz Związek Upiększania Miasta Żary (Verschönerungsverein der Stadt Sorau).

Wybuch I wojny światowej wstrzymał budowę, której po jej zakończeniu w 1918 nie wznowiono. Kult Bismarcka zmalał, a trudności ekonomiczne jakie pojawiły się po zakończeniu konfliktu, poskutkowały całkowitym zakończeniem prac budowlanych. W niedokończonej wieży zostały tylko zamontowane drewniane schody prowadzące na szczyt, które zostały podparte także drewnianymi belkami.

Po zakończeniu II wojny światowej obszary te znalazły się w granicach Polski, a wieża została przekształcona w stały punkt obserwacji przeciwpożarowej. Na jej szczycie w latach 70. wybudowano drewniane obserwatorium, które ze względów bezpieczeństwa rozebrano w roku 2002. Swoje obserwacyjne zadanie wieża spełniała do 1980 roku, kiedy to wybudowano nową i wyższą wieżę obserwacyjną. Od tego momentu zabytek zaczął popadać w ruinę. Stał się idealnym miejscem dla złodziei i wandali. Rozkradzione zostały granitowe schody, część fasady oraz taras widokowy. Niemały wpływ na zniszczenia miały także zjawiska meteorologiczne, które przyczyniły się do przegnicia drewnianego obserwatorium.

 

źródło: wikipedia.pl

O samym keszu:

Koordynaty poprawione (dzięki uprzejmości Farmerska Team) i wskazują na skrzynkę z dokładnością 5 metrów.

Ze względu na to, że sama wieża jest ogrodzona i nie polecamy do niej wchodzić, kesz został umieszczony w jej okolicy (w promieniu 15-20 metrów od samej wieży).

W samej skrzynce znajduje się:
-logbook (nie na wymianę)
-ołówek (nie na wymianę)
-temperówka (nie na wymianę)
-duuużo skarbów (już na wymianę)

 

Miłego szukania, pierwszej Żarskiej skrzynki, życzą MarBar i Hurriance :).

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameWieża Bismarcka Żary
HintKesza szukaj tam, gdzie ziemię przykrywają kamienie. ;)
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device