Description

Elektrownia Pruszków

Nie będę się rozpisywał na temat historii samej elektrowni tą bardzo dobrze opisaną i opracowaną znajdziecie na stronie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_Pruszk%C3%B3w

W sierpniu 1944 załoga elektrowni, w której składzie było wielu żołnierzy konspiracyjnych zrzeszonych oddziale „Nenufar” liczącym 45 ludzi pod dowództwem Stefana Kwiatkowskiego ps. „Zabłocki”. Zgodnie z wytycznymi dla VI Rejonu Helenów VII Obwodu Armii Krajowej w dniu 1 sierpnia oczekiwali w gotowości bojowej.  Akcję przejęcie elektrowni wyznaczono na godzinę 19. Posiadając nieliczne uzbrojenie powstańcy zaatakowali 15 osobowy oddział niemieckich wartowników, którzy przebywali w wartowni. Szturm zakończył się sukcesem udało się wziąć do niewoli 5 Niemców kilku zostało rannych a część uciekła. Zdobyto trochę uzbrojenia. Sytuacja jednak zmieniała się na niekorzyść walczących pracowników, kiedy wieczorem Niemcy do akcji wprowadzili wóz pancerny. Powstańcy postanowili się wycofać sobie znanymi drogami opuścili teren elektrowni. Nie wszystkim jednak się to udało między innymi po rozpoznaniu przez jednego z rannych żołnierzy niemieckich schwytany został Konrad Kuc ps. Joland po okrutnym śledztwie został rozstrzelany na rampie kolejowej.  Na tym powstańczy epizod Pruszkowskiej elektrowni się kończy. Bohaterstwo i upór jej pracowników podczas całej okupacji pokazuje jak oddani byli służbie, którą przyszło im pełnić.

Cache ukryty w podstawie podpory rurociągu. Zawiera specjalny certyfikat FTF z nowej edycji. Oraz specjalną zawartość na wymianę Smile

Założona przez:

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
13.03.2018 (13.03.2018)
Cache nameWLF12: Elektrownia Pruszków
HintSzukaj wsuniętej w załomie fundamentu
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device