Description

 

Cmentarz żydowski w Firleju powstał w XIX wieku.

Ostatni pochówek miał miejsce w roku 1942. Nie zachowały się jednak na nim żadne nagrobki. Informacje o lokalizacji pochodzą ze strony sztetl.org.pl. Na miejscu kirkuta znajduje się...rozlewnia gazu.

 

HISTORIA

Pierwsi Żydzi pojawili się w Firleju prawdopodobnie w XVI w., wraz z powstaniem miasta, choć oficjalny przywilej swobodnego osiedlania się otrzymali od Mikołaja Firleja w 1664 r. Większość rodzin utrzymywała się z handlu, rzemiosła (krawiectwo), także z propinacji alkoholu. W XVII i XVIII w. żydowska społeczność była tu nieliczna i nie rozwijała się pod względem ekonomicznym. Nie było samodzielnej gminy (Żydzi należeli zapewne do gminy w Lubartowie), synagogi ani cmentarza. Na początku lat sześćdziesiątych XVII w. Żydzi opuścili miasteczko– wyludnione i zniszczone na skutek wojen kozackich i szwedzkich. W 1789 r. Icek Kielmanowicz prowadził miejscową karczmę. W październiku 1796 r. właściciel dóbr – książę Janusz Sanguszko – wydał przywilej zrównujący w prawach i obowiązkach mieszkających w Firleju chrześcijan i Żydów, co wpłynęło na poprawę sytuacji tych ostatnich. W latach 1901–1906 miejscowym rabinem był Abraham‑Rachmil Bromberg. Pod koniec XIX w. i w pierwszych dwóch dekadach XX w. społeczność żydowska powoli rozwijała się pod względem demograficznym, jednak kryzys gospodarczy i pogarszające się warunki bytowe przyczyniły się w latach trzydziestych do masowych wyjazdów Żydów z Firleja. W okresie międzywojennym nie było tu bejt ha‑ midraszu, zaś podstawowe posługi religijne sprawował szochet. W 1928 r. powstało bractwo Gemilut Chesed.

 

HOLOKAUST

 

W kwietniu 1942 r. Niemcy utworzyli w Firleju getto. Oprócz 167 mieszańców osady znaleźli się w nim także Żydzi z Lubartowa, Lublina i Żydzi słowaccy, przesiedleni do Firleja wiosną 1942 r. W październiku tego roku Niemcy zlikwidowali getto. Żydów deportowali do getta w Lubartowie, a stamtąd do obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu. Około 50 młodych mężczyzn z Firleja uciekło z lubartowskiego getta do pobliskich lasów parczewskich, gdzie przyłączyli się do grup partyzanckich.

Źródło: tutaj

O skrzynce: mikro w maskowaniu leśnym. Spojler i wskazówka pomogą.

Pozostaw skrzyneczkę tak, jakbyś chciał zastać własną. Powodzenia

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache nameWF#5 Kirkut w Firleju
Hint1,5m
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device