Description

Skrzynka:

Tradycyjny keszyk skrył się pod koordynatami. Usiądź wygodnie i rozkoszuj się widokami, spójrz czy nikt Cię nie obserwuje i zacznij wydobywanie skrzynki.

Opis miejsca:

Vojak to najwyższy szczyt w Parku Przyrody Učka, a zarazem najwyższym punktem na całym półwyspie Istria, wznosząc się na 1,401 metrów nad poziomem morza. (Sam Vojak ma 1396m, z wieżą 1401m)

Wieża widokowa na Vojaku została wybudowana w 1911 roku. Rozciągają się z niej wspaniałe widoki na: wyspy Krk, Lošinj i Cres, Gorski Kotar i półwysep Istria.

 Wieża została zbudowana przez alpinistów i miłośników przyrody z Klubu Touristen Österreichischer w okresie austro-węgierskim. Podczas I wojny światowej służył jako austro-węgierski punkt widokowy dla wojska. Pozostałością tego okresu jest czynna jednostka wojskowa tuż pod szczytem Vojaka. Wstęp do niej jest wzbroniony, a cały teren monitorowany i pilnie strzeżony (znajdują się tam różnego rodzaju przekaźniki i radary)

Park Učka obejmuje masyw górski Učka i część regionu Ćićarije, a całkowita jego powierzchnia wynosi 160 km2.  W położonych na terenie parku restauracjach można skosztować specjalności kulinarnych z jadalnych kasztanów i szparagów. Występuje tu wiele gatunków zwierząt i roślin, a wśród nich min. dzwonek i rzadki sęp płowy. Warto wspomnieć też i wiekowe lasy kasztanowe, bukowe i różne gatunki ziół.

Zalecane trasy wejścia na Vojak:
Poklon - Vojak
Vela Učka - Sedlo - Vojak
Mala Učka - Sedlo - Vojak
Lovranska Draga - Mala Učka - Vojak

My wyruszyliśmy mniej więcej z wysokości wioski Poklon. Droga zajęła nam nieco ponad godzinkę. Szlak wiedzie zboczem góry przez piękny las. Co dziwne prawie w ogóle nie ma na nim ludzi (niestety większość wybiera wjazd na górę autem - czego ja osobiście nie polecam). Na górze można zakupić zimne piwko lub soczek i rozkoszować się pięknymi widoczkami.

 

Relacja z innej wyprawy na Vojaka --> TUTAJ

 


Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
23.11.2017 (23.11.2017)
Cache nameVojak
Hintobok głazu przysypany kamieniami.
CountryCroatia
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device