Description

Ponieważ większość Fortów Twierdzy Grudziądz jest okeszkowana przeze mnie, a kesz założony przez matooh niestety już nie istnieje, postanowiłem reanimować skrzynkę i założyć ją od nowa.

 

Nowa skrzynka, nowa lokalizacja, nowi zdobywcy.

 

Ale od początku:

 

Więcej o całej twierdzy przeczytasz tu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Grudzi%C4%85dz

http://www.grudziadz.fortyfikacje.pl/

 

Fort Dąb

Fort Dąb stanowił ostatnie wybudowane do wybuchu I wojny światowej dzieło piechoty (ok. 1907 roku). Stanowił wypełnienie luki między Księżymi Górami a Kępą Forteczną oraz osłonę wjazdu do miasta od strony Olsztyna. Był usytuowany bezpośrednio za jeziorem Tarpno i początkowym odcinkiem Trynki (ob. ul. Makowa). Schron piechoty miał strukturę żelazobetonową, ale słabszą w porównaniu ze zbudowanymi uprzednio schronami, prostą architekturą był już zbliżony do schronów okresu I wojny światowej. W wale usytuowane były 3 wartownie o sklepieniach wzmocnionych blachą falistą. W 1944 roku w wale fortu umieszczono także 2 schrony typu "tobruk".

 

Stan zachowania fortu jest dobry, można go zwiedzać. Schron główny w dobrym stanie, ale bez drzwi i okiennic stalowych. Jako jedyny spośród schronów pierścienia wewnętrznego był przystosowany do obrony własnej - przez wystającą przed fasadę schronu latrynę tworzącą rodzaj kaponiery. Strzelnice do ognia czołowego ochraniały też wejścia do schronu. Wartownie - w dobrym stanie (niektóre z zachowanym sklepieniem z blachy falistej). Wolną powierzchnię dziedzińca wypełniają krótkie odcinki wolno stojących wałów.

 

Fort w okresie walk o Grudziądz w 1945 roku był miejscem koncentracji artylerii dla północnego odcinka obrony miasta, a także został użyty przez Niemców w ciężkich walkach prowadzonych w tej części miasta jako punkt oporu pierwszej linii frontu.

  

Skrzynka:

Kesz wielkości większego mikro. Ukryty w murach schronu. Można zdobyć go na dwa sposoby. Od zewnątrz lub od wewnątrz. Tyle informacji powinno wystarczyć do sprawnego podjęcia skrzynki.

 

 

Poniżej link do poprzedniej skrzynki Twierdza Grudziądz - Fort Dąb - OP14C4 założonej przez matooh. Osoby które znalazły poprzedniego kesza w sumie nie muszą już go zdobywać. Nie pamiętasz czy znalazłeś już tego kesza? Sprawdź w linku poprzedniej skrzynki.

https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=5318

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
05.03.2018 (05.03.2018)
Cache nameTwierdza Grudziądz - Fort Dąb
HintNa wejściu, wielki ent na straży stoi. Bacznie on i dzielnie murów fortu broni Jeśli go pokonasz t
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device