Description

Towarzystwo ożralców i opilców (łac. bibones et comedones) – grupa "hulaków, biboszy i amantów", działająca na dworze Zygmunta Starego i wykpiwająca ówczesne obyczaje dworskie, ciesząca się względami monarchy, który był pogodnego i tolerancyjnego usposobienia. Najbardziej wyrazistymi członkami grupy byli: Andrzej Krzycki, Jan Dantyszek, Korybut Kosztyrski (lub Koszyrski), Jan Zambocki oraz Mikołaj Nipszycki.

Hulacy spod znaku towarzystwa odznaczali się nie tylko na polu poezji – znana jest historia konfliktu Jana Zambockiego z Andrzejem Zakrzewskim, zakończona pojedynkiem na broń ostrą (poległ tylko koń).

Jan Dantyszek herbu Dantyszek (łac. Dantiscus), właściwie Johann(es) von Hoefen, ur. 1 listopada 1485 w Gdańsku.

polski podróżnik, dyplomata, biskup chełmiński rezydujący w Lubawie (od 1530), warmiński (1537), poeta polsko-łaciński okresu renesansu, sekretarz królewski, pisał miłosne elegie. Najbardziej znany utwór Dantyszka to metafizyczny Nagrobek sobie samemu. Pierwszy ambasador w historii dyplomacji polskiej, sekretarz królewski Zygmunta I Starego od 1516 roku

źródło :wikipedia

Góra Dantyszka (niem. Winterberg) – leśne wzniesienie morenowe (98 m n.p.m.) na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie Lasów Oliwskich, w gdańskiej dzielnicy Oliwa. U wschodniego podnóża "Góry Dantyszka", w ciągu ulicy Polanki znajdują się Dwór II, Dwór III i gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
"Góra" ma dwa szczyty. Niższy bliżej ul. Polanki w odległości ok. 200 m. zaś wyższy w odległości ok 350 m od ulicy.

Dawna nazwa pochodziła od nazwiska nadburmistrza Gdańska, Leopolda von Wintera. Obecna nazwa pochodzi od nazwiska biskupa chełmińskiego, gdańszczanina Jana Dantyszka.

Nazwę Góra Dantyszka wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią urzędową nazwę byłego Wolnego Miasta Gdańska Winterberg.
W wielu publikacjach można spotkać błędne umiejscowienie Góry Dantyszka z przypisaniem temu wzniesieniu nazwy "Zimnica", nie jest to zgodne z archiwalnymi mapami polskimi i niemieckimi Wolnego Miasta Gdańska. Prawidłowo opisane wzniesienie znajduje się na wysokości skrzyżowania ul. Polanki i ul. Tetmajera.

W pobliżu znajdują się wzniesienia Głowica i Wiecha.

źródło:dioblina.eu

Kesz :

trochę multak, trochę zagadka. koordynaty wskazują górę i jednocześnie punkt startowy do kolejnych etapów

 

I etap wirtualny startowy

II etap fizyczny tu znajdziesz dodatkowy sprzęt do złamania szyfru oraz brakujące elementy "X" i "Y". Dantyszek jako pierwszy z polskich dyplomatów kodował swoje listy. Niepełny szyfr "spoiler do II etapu"

III etap tylko sama przyjemność ( - błąd pomiaru około 10 metrów kto ma dobry sprzęt do pomiarów proszę o info z prawidłowymi namiarami)  :

Niechaj ten o winie śpiewa
Kto nie zaznał między nami
Napoju nad napojami
Przymiotów i smaku .. piwa

Jan Dantyszek

 Otrzymałeś wszystkie potrzebne informację do znalezienia kesza. Pomyśl raz jeszcze dokładnie przeczytaj i obejrzyj wszystko i szukaj.

BARDZO PROSZĘ O DOBRE MASKOWANIE OSTATNIEGO ETAPU JEST ON MEGA NA WIDOKU

Dodatkowe informacje w "zakodowane" skorzystaj naprawdę w ostateczności

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
04.03.2018 (04.03.2018)
Cache nameTowarzystwo ożralców i opilców
HintII etap w korzeniach drzewa naprzeciw dużego głazu III etap niżej niż wyżej :P - szukaj dołka ob
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device