Description

Wrzosówka (niem. Schneegruben WasserTiefe GrabenHeide Wasser) – potokSudetach Zachodnich, prawy dopływ Kamiennej (dł. 14,5 km).

Wypływa w Karkonoszach w rejonie Czarnego Kotła, na wysokości 1228 m n.p.m.Płynie na północny wschód. Przepływa przez Jagniątków i Sobieszów, gdzie wpływa na obszar Kotliny Jeleniogórskiej, po czym skręca na wschód. WCieplicach skręca ponownie na północny wschód i uchodzi do Kamiennej. W górnym biegu jest to typowo górski potok o dużym spadku. Tuż powyżej Jagniątkowa płynie przez skalisty wąwóz zwany Uroczyskiem. Powierzchnia zlewni w obrębie Karkonoszy (powyżej Jagniątkowa) wynosi 93,2 km². W dolnym biegu, na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej spadek jest niewielki. W dolnym odcinku koryto rzeki zostało w znacznym stopniu uregulowane, a brzegi posiadają murowane umocnienia. Na granicy Parku Norweskiego w Cieplicach Wrzosówka przepływa pod kamienną śluzą wałów przeciwpowodziowych.

Wrzosówka – wał przeciwpowodziowy na granicy Parku Norweskiego w Cieplicach Śląskich-Zdroju

Płynie po  granicie i jego zwietrzelinie, a na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej poosadach czwartorzędowych. Górna część zlewni Wrzosówki porośnięta jest górnoreglowymilasami świerkowymi, niżej lasamidolnoreglowymi. Od Sobieszowa płynie przez obszary zurbanizowane, pola i łąki.

Największym dopływem Wrzosówki jest Podgórna. Inne dopływy, to Polski PotokSopot iBrocz.

 

Kamienna – górska rzeka w Sudetach Zachodnich, lewy dopływ Bobru o długości 33 km i powierzchni zlewni 272,3 km². Początek bierze ze źródła w torfowiskuZielony Klin na północnych zboczach Mumlawskiego Wierchu (1120 m n.p.m.) na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Koryto kamieniste, kręte, z licznymi, często ogromnymi głazami, z dobrze wykształconymi marmitami, na znacznej długości obmurowane. W górnym biegu rzeki, w Szklarskiej Porębie Dolnej, znajduje się elektrownia wodna. Od Jakuszyc do Piechowic stanowi granicę między Górami Izerskimi a Karkonoszami. Niżej wpływa do Kotliny Jeleniogórskiej. Do Bobru wpada w okolicy Wzgórza Krzywoustego w Jeleniej Górze.

Przepływa przez JakuszyceSzklarską PorębęPiechowiceJelenią Górę(SobieszówCieplice).

średniowieczu z rzeki wydobywano złoto. Później w dolinie Kamiennej rozwinęło się hutnictwo szkła.

Co roku, w ostatni weekend kwietnia, na rzece (w Szklarskiej Porębie) odbywają się Mistrzostwa w Kajakarstwie Górskim "AMP Kamienna".

Dopływy[edytuj]

Nazwy historyczne[edytuj]

 • Zachum, Zachun, Zackus – 1281 rok
 • Zacus – 1600 rok
 • Der Zacke – 1613 rok
 • Der Zack, Gross Zacken – 1747 rok
 • Caka – 1850 rok
 • Ciekoń, Wiła, Zakręta – 1945 rok
 • Żakowa, Kamienna – 1946 rok
Źrodło: wikipedia
Skyrznka
Pojemnik to niby mikrus, ale zmieściło się w nim trochę fantów, logbook, certyfikaty i ołówek. Pojemnik jest nietypowy. Bardzo proszę zwrócić uwagę przy zamykaniu, czy na pewno jest zamknięty!


Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
Cache nameTam gdzie łączy się Kamienna z Wrzosówką
CountryPoland
GridsquareJO70UU38CJ
Latitude50.868267
Longitude15.692367
DifficultyAverage
TerrainSuitable for small children
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device