Description

Sadlińskie Łąki listopad 1945 r. gdzieś między Regalicą a jeziorem Dąbie. Przed chatą leży umierający Paul Robien i jego martwa żona Ewa. Na wyspie panuje cisza. Słychać tylko odgłos oddalającej się motorówki w stronę lotniskowca "Graf Zeppelin" z kilkoma sowietami. Kim był Paul Robien, że naraził się Armii Czerwonej? Czy to, że był ornitologiem, przyrodnikiem zasłużonym i odznaczonym za zasługi w dziedzinie ochrony przyrody mogło spowodować jego śmierć? Żył na wyspie  od lat 20tych utrzymując się z tego, co sam wyhodował oraz z dotacji od miasta za wybitne osiagnięcia. Przed II wojną swiatową był również aktywnym pacyfistą.  Mimo iż naraził się zarówno cesarzowi niemieckiemu jaki i potem Goringowi, walcząc o zakończenie wojny, która negatywnie wpływa na ptactwo min. na Dąbiu, nie zginął z rąk hitlerowców.  Od  1945 roku włądzę na wyspie oraz w dużej części portu trzymała Armia Czerwona. Sowieci "odwiedzali" Robiena nękając go grabieżami i pogróżkami. Ostatni raz umierającego przyrodnika widział jego polski przyjaciel w listopadzie 1945 roku. Dom małżonków po ich śmierci został ograbiony ze sprzętów, książek i zapisków. Tylko niewiele jego notatek zostało uratowanych i znajdują się w Muzeum Instytutu Zoologi w Warszawie. Dzisiaj na wyspie zachowały się tylko schody domku przyrodnika, na których postawiono w 1995 roku tablicę upamiętającą przyrodnika i jego żonę.

Do Kesza można dotrzeć tylko z wody lub powietrza. Ta druga opcja jest raczej mało prawdopodobna więc... Jeżeli nie masz własnej jednostki pływającej to możesz ją wypożyczyć. W Szczecinie jest kilka wypożyczalni kajaków. Najbliższa na Marinie Pogoni. Przy okazji robienia kesza zachęcamy do opłynięcia którejś z okolicznych tras kajakowych. Szczegóły znajdziecie w książce "Szczecin Międzyodrze Jez. Dąbie - miejski przewodnik kajakowy"

Kesz - schował się w ruinach domu przy tablicy pamiątkowej. Leży lekko zakopany i przykryty cegłą. Do łupienia kesza przyda się łopatka i rękawiczki. Niestety w ziemi jest dużo szkła :(

Historia śmierci Paula Robiena przytoczona z książki "Tajemnice Szczecina" Andrzeja Karśnickiego jr.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
20.11.2017 (20.11.2017)
Cache nameTajemnice Szczecina II
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device