Description

Zakład dla Niewidomych w Laskach powstał w roku 1921 na terenie dawnego folwarku, podarowanego przez rodzinę Daszewskich ociemniałej hrabiance Róży Czackiej, która w 1911 roku założyła w Warszawie Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Róża Czacka w roku 1917 przywdziała habit franciszkański i jako Matka Elżbieta założyła w 1918 r. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, do dziś będące filarem dzieła pomocy niewidomym.

Na terenie Zakładu dla Niewidomych dwukrotnie w czasie działań wojennych funkcjonował szpital wojskowy. Pierwszy raz we wrześniu 1939 roku a potem w okresie Powstania Warszawskiego choć i w okresie poprzedzającym wybuch Powstania Warszawskiego pomagano tu rannym żołnierzom organizacji podziemnych.

W latach 1942-1944 przebywał tu jako kapelan obwodu AK ks. Stefan Wyszyński, przyszły prymas Polski. W roku 1944 Matka Elżbieta podjęła decyzję o przystąpieniu placówki w Laskach do Powstania Warszawskiego. Na terenie Ośrodka urządzono szpital powstańczy i punkt kontaktowy AK.

Ranni otrzymywali pomoc w różnych obiektach zakładu ale szpital główny i sala operacyjna znajdowały się na terenie tzw. Domu Rekolekcyjnego. Był hospitalizowany miedzy innymi ranny 3 sierpnia 1944 roku ówczesny dowódca „Grupy Kampinos" AK kpt. Jerzy Krzyczkowski „Szymon".

Zakład jest otwarty dla wszystkich. Można tu wejść bez problemu po zaparkowaniu samochodu na parkingu. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy tu gośćmi osób, które postrzegają świat zupełnie inaczej niż my. Nie bądźmy dla nich przeszkodą. Znaki zakazu ruchu ustawione przed aleją prowadzącą od parkingu nie stoją tu bez znaczenia.

Skrzynka została ukryta w lesie z dala od budynków. Nie jest zakopana a jedynie wciśnięta pod karpę i zamaskowana materiałem leśnymProszę dokładnie odkładać i maskować z uwagi na zwierzęta.

Do Zalogowania znalezienia skrzynki w logu internetowym potrzebne będzie hasło, które znajdziecie na starym budynku szpitala na ścianie po lewej stronie wejścia patrząc na zdjęcie główne. Tablica poświęcona jest. No własnie komu, musisz odczytać. Pisownia w logu internetowym jak na tablicy

Polecam spacer po ośrodku i parku.

Na okładce dzienniczka znajduje się literko cyferka, która umożliwi podjecie skrzynki finałowej dla tego cyklu.

Kolejne skrzynki tego cyklu będą się ukazywać do września 2016 r.

Certyfikaty dla pierwszych znalazców są podwójne to dla podejmujących skrzynkę zespołowo. Proszę o zabieranie obu egzemplarzy.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
28.11.2017 (28.11.2017)
Cache nameSzpital partyzancki
HintZnajdziesz bez podpowiedzi
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device