Description
       Sztauwajery czyli po polsku Dolina Trzech Stawów to park i kompleks rekreacyjno-sportowy, znajdujący się w Katowicach, niemal w centrum miasta, w dzielnicy Osiedle Ignacego Paderewskiego - Muchowiec.
Jest to teren położony w sąsiedztwie obszarów zurbanizowanych, dość intensywnie wykorzystywany rekreacyjnie, otoczony całkiem sporymi połaciami lasów. Istnieje tu duże zróżnicowanie siedliskowe: kilka gatunków roślin i płazów chronionych no i ważki ;) Jest to też miejsce żerowania na trasie przelotu wielu gatunków ptaków. Z Doliną sąsiaduje lotnisko Katowice- Muchowiec użytkowane przez amatorów awionetek i szybowców z Aeroklubu Śląskiego.
 
Nazwa Doliny wzięła się od trzech wyróżniających się wielkością zbiorników wodnych, dla zainteresowanych rozwinięcie w linku.

 

       Na terenie parku znajduje się mała plaża, kąpielisko, przystań wodna z boiskami do siatkówki plażowej, wypożyczalnia sprzętu wodnego, siłownia w parku, place zabaw, restauracje, stoliki z szachownicami, stanowiska do gry w tenisa stołowego, stadnina koni, parkingi; przebiega tędy też szeroka, idealnie wyasfaltowana ulica, na której możemy pośmigać na rowerze, rolkach czy innym longboardzie oraz niezliczone ścieżki spacerowe.

 

         Kolejnym stawem jest Staw Ozdobny lub Oczko. 

Różne źródła różnie nazywają ten zbiornik, nie ma tutaj tabliczki informacyjnej (tak jak przy Stawie Łąka ;) ) więc nie mam pewności co do właściwej nazwy. 

Tutaj jest mowa o Stawie Ozdobnym, natomiast tutaj o Stawie Oczko. Jeszcze inne źródła podają, że jest to Staw Mały lub część Stawu Kajakowego... 

Nazwa wobec tego pozostaje na razie zagadką natomiast zbiornik, mimo, że skromny pod względem rozmiarów, tak czy inaczej przyciąga uwagę czystą wodą i przejrzystością, która umożliwia obserwowanie pod jej powierzchnią pięknych drapieżników takich jak szczupak czy sandacz. Dno zbiornika porastają przez ciekawe gatunki roślin wodnych. Niestety martwi coraz bardziej masowo pojawiający się zakwit glonów, zaczynający się już wczesną wiosną.

 

Skrzynka: Skoro to Staw Ozdobny to keszyk też zdobi teren ;) 

 

Zapraszam :) 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache nameStaw Ozdobny - Sztauwajery
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device