Description

Wyjeżdżając z Opola w kierunku Kluczborka drogą krajową nr 45 tuż za obwodnicą Opola przejeżdżamy małą górkę a później droga biegnie wąską i bardzo wysoką groblą. Jest to miejsce niezwykłe, którego historia została już częściowo zapomniana...

Ta mała górka była dawniej wzgórzem, które zostało częściowo rozebrane w celu budowy grobli. Grobla nie jest konstrukcją nową, została zbudowana w (uwaga) XVI wieku jako tama czołowa gigantycznego stawu - tytułowego Stawu Kalicha (Wielkiego Stawu Kalicha). Staw powstał na rzece Swornicy i Malinie. Był to największy staw na górnym śląsku! Oprócz Wielkiego Stawu istniało wokół niego kilka mniejszych, przy wsi Zawada, oraz w stronę Opola (stawy Adam i Ewa).

Wielki staw w przybliżeniu miał powierzchnię połowy jeziora turawskiego dużego (XVI wiek!). Sięgał od Gosławic do Zawady i Lędzin. Podczas jego budowy zlikwidowano wieś Zbicko, gdzie istniała niewielka huta żelaza. Staw sięgał do dzisiejszych zabudowań Opola, pod wodą był np teren zakładów drobiarskich - woda sięgała dzisiejszej ulicy Górnej (wtedy był to pusty teren). Staw prawdopodobnie nie powstał od razu w pełnym rozmiarze, tylko powstawał przez dziesięciolecia poprzez podnoszenie wałów i zalewanie nowych terenów - samo napełnianie tak ogromnego zbiornika przez niewielką rzeczkę jaką jest Swornica musiało trwać bardzo długo.

Staw istniał przez ponad 300 lat a hodowane w nim ryby - karpie, szczupaki, sandacze trafiały na stoły Wrocławia, Krakowa a nawet Pragi.

Wokół stawu powstało kilka wiosek po których dzisiaj nie ma już śladu - np Grobla, która znajdowała się na górce przy grobli (do dzisiaj zachowała się ulica grobla). Na południowo-zachódnim brzegu istniała wioska Adam i Ewa (patrz skrzynka Adam i Ewa / SA). Wioski te najpierw weszły w skład Gosławic lub Kolonii Gosławickiej a później zostały przyłączone do Opola.

Staw został zlikwidowany ok 1850 roku, pozostała po nim grobla po której poprowadzona jest obecnie droga krajowa nr 45. Dno stawu to dzisiaj urodzajne pola oraz ogródki działkowe. Wieś Zbicko po 300 latach nieobecności wróciła na mapę ale nie odzyskała już dawnej świetności - obecnie to tylko dworek + budynki towarzyszące.

*****Skrzynka*****
Skrzynka o rozmiarze mikro ukryta jest na dnie stawu. Do podjęcia nie jest konieczne wchodzenie do wody.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameStaw Kalicha / SA
HintNie demontuj mocowania, pojemnik można odpiąć od mocowania. Miejsce ukrycia rzuca się w oczy (choci
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device