Description

Godło Obornik

 

BILS@BABY

z dumą prezentują

pierwszą skrzynkę GEOCACHE na terenie Obornik:

STARY PORT OBORNIKI

* * *

Do pomyślnego rozwoju wielu obornickich przedsiębiorstw w II połowie XIX wieku przyczynił się wzrost znaczenia w życiu miasta transportu wodnego. Istotną rolę odgrywać zaczął transport na Warcie, który upowszchnił się w latach siedemdziesiątych XIX w., wpływając wydatnie na ożywienie gospodarcze Obornik. W samym tylko roku 1874 pod mostem na Warcie w Obornikach przepłynęły 1093 szkuty i tratwy, transportujące głównie zboże, mąkę i drewno. Po wybudowaniu linii kolejowej przywożono pociągami do Obornik zboże ze Żnina i Wągrowca, a stąd spławiano do portów krajowych i zagranicznych. Do przystani w Obornikach, która pełniła funkcję portu, przybijało dziennie około 30 barek, które po przeładowaniu płynęły najczęściej do Szczecina i Hamburga.

Dalszy rozwój portu okazał się jednak trudny do wykonania: jego rozbudowę, którą zapewnić miała pomoc finansowa władz prowincji i dotacje wprost z Berlina, uniemożlił wybuch I Wojny Światowej. Po wojnie port służył do spławiania barkami żwiru na poznańskie budowy. Dzisiaj jest to miejsce dość zapomniane, chociaż można spotkać w okolicy skupionych wędkarzy. Trudno im się dziwić, bowiem stary port to teraz przede wszystkim urokliwy zakątek, idealny dla zmęczonego miastem amatora obcowania z naturą. Stan ten zmienia się tylko w dni zawodów motocrossowych na zbudowanym na miejscu dawnej odkrywki żwiru torze, który ostatnio posłużył do organizacji Mistrzostw Europy w tym sporcie. Ta najnowsza duma Obornik nie przeszkadza jednak w znalezieniu chwili odpoczynku nad rzeką... i geocachingu, oczywiście!

 

* * *

Skrzynka znajduje się na terenie starego portu. Jest odpowiednio zamaskowana, żeby nie zwracała uwagi osób postronnych. Do portu najłatwiej dojść poruszając się lewym brzegiem Warty (od mostu kolejowego w kierunku Łukowa), lub przecinając tor motocrossowy (można również zaparkować przy nim samochód).

* * *

 

Skrzynka to półlitrowy lunchbox, który zawiera:

3 certyfikaty dla pierwszych znalazców

9 certyfikatów dla każdego znalazcy, kto będzie chciał mieć pamiątkę z tego miejsca

kolczyki - hand made, nówka sztuka :)

3 długopisy promocyjne powiatu obornickiego

3 smycze - jak wyżej :)

logbook i ołówek

GeoKret "25.05, 22:15"

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
23.11.2017 (23.11.2017)
Cache nameStary Port Oborniki
Hintw betonowym nabrzeżu, przy ziemi
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device