Description

Skrzynka jest częścią projektu STABŁOWICE. Pamiętaj o spisaniu potrzebnych informacji!

 

Pierwszy katolicki kościół w Stabłowicach istniał zapewne już w połowie XIV wieku. W wyniku rozwoju Reformacji w latach 30. XVI wieku świątynię przejęli protestanci. Obiekt ten, niejednokrotnie modernizowany i rozbudowywany, przetrwał aż do 1945 roku.

Kościół w Stabłowicach był świadkiem dramatycznego wydarzenia, które rozniosło się echem po całym Śląsku, zwanego ‘krwawą kąpielą w Stabłowicach’. Była ona efektem decyzji cesarza austriackiego nakazującej odbieranie protestantom świątyń należących wcześniej do katolików. Niestety podczas egzekwowania rozkazów doszło do zbrojnego starcia żołnierzy z chłopami broniącymi kościoła. Najprawdopodobniej kościół w Stabłowicach, położony przy obecnej ul. Jeleniogórskiej, był kościołem filialnym parafii św. Jadwigi Śląskiej w Leśnicy. W nim gromadzili się na modlitwę mieszkający tutaj katolicy, podczas gdy protestanci udawali się na nabożeństwa do Pracz Odrzańskich.Wydaje się, że kościół przetrwał oblężenie Wrocławia w 1945 roku, jednak spłonął kilka miesięcy później.

Pomimo licznych starań parafię udało się na nowe powołać dopiero w 1985 roku. Wcześnie skierowano do parafii w Leśnicy ks. Wincentego Tokarza, który miał budować kościół. Na początku powstała tymczasowa kaplica, gdzie odbywały się nabożeństwa. Budowa nowej świątyni ruszyła w 1987 roku, w 1995 roku przeniesiono do niej czynności liturgiczne, a konsekrował ją podczas Kongresu Eucharystycznego w 1997 roku ks. Kard. Francis Arinze.

O Skrzynce:

Stań w osi kościoła, powinieneś ją zobaczyć na wysokości kolan.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache nameStabłowice - Kościół św. Andrzeja Apostoła
HintCzarne na czarnym
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device