Description

UWAGA :

SKRZYNKA NIEBEZPIECZNA, ZAŁOŻONA W TRUDNYM I NIEBEZPIECZNYM DLA ŻYCIA I ZDROWIA TERENIE! PROSZĘ O ROZWAGĘ I UWAGĘ PODCZAS POSZUKIWAŃ SRZYNKI. ROBISZ TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!

 

Jako że cały czas na swej drodze spotykam skrzynki banalne, nie wymagające praktycznie żadnej inwencji twórczej, nie mającej prawie nic wspólnego z prawdziwym poszukiwaniem postanowiłem to zmienić. Oto pierwsza skrzynka z serii prawdziwych jurajskich poszukiwań. Następne będą tylko trudniejsze :) Prawdziwy keszowiec musi być przygotowany na wszystko! Tak więc nie znajdziesz tu informacji co wziąć i gdzie iść. Musisz być zwarty i gotowy,  ale informuję:

1. Nie jest to skrzynka dla DZIECI!
2. Wymagana sprawność fizyczna, brak lęku wysokości, opanowanie, zdolności maualne i spostrzegawczość. Musisz znać podstawowe zasady poruszania się w terenie skalistym, wyeksponowanym. Skrzynkę można podjąć bez specjalistycznego sprzętu ale ostrożność i rozwaga jest niezbędna. Jeśli warunki atmosferyczne nie pozwalają na podjęcie skrzynki nie ryzykuj.
3. Skrzynka typu Multi nie jest aż taka multi. Składa się z 2 punktów. Koordynaty główne GPS prowadzą do pierwszego gdzie znajdziesz wskazówki gdzie szukać "właściwej" skrzynki.
4. Dla nieobytych z wojskowością zalecam poznanie takich terminów jak okop,umocnienia ziemne.
5. Dla ułatwienia, pierwsza skrzynka ukryta jest w okolicy bardzo
charakterystycznego punktu. Po przeczytaniu wiadomości zostaw dokładnie w miejscu w którym ją znalazłeś!


Wiadomości o terenie:

Skała Rzędowa była znana i wykorzystywana przez człowieka od wieków. Pierwsze ślady bytowania ludzi
datowane są na okres neolitu. Podczas badań archeologicznych prowadzonych tutaj w 1991 roku odnaleziono duży wiór z krzemienia czekoladowego, czworościenną siekierkę kamienną wykonaną ze zlepieńca drobnoziarnistego o zielonkawym odcieniu oraz duże zgrzebło z krzemienia jurajskiego. Jak wykazały badania w późniejszych okresach pod skałą rozłożyła się osada kultury łużyckiej. Znaleziono duże ilości ceramiki oraz nikłe pozostałości chat. Wśród wydobytych na tym stanowisku fragmentów ceramiki przeważają części średnich i małych garnków chropowaconych przez obmazywanie o powierzchni koloru ceglastobrunatnego i czarnym wnętrzu, zwykle bez ornamentyki.
Na uwagę zasługują fragment czerpaczka z uszkiem taśmowatym, ułamki talerzy-placków zdobionych ornamentem paznokciowym (po części posiadających na spodach odciski plecionej maty) oraz niewielki fragment naczynia sitowatego. W średniowieczu skała pełniła funkcje obserwacyjne. Być może znajdowała się na niej nawet drewniana konstrukcja ułatwiająca prowadzenie obserwacji. Jakkolwiek ślady osadnictwa średniowiecznego u podnóża skały są bardzo nikłe to na jej szczycie znaleziono grosz praski z XIV wieku. Ze skały rozpościera się wspaniały widok na Górę Birów (na której do XIV wieku znajdował się drewniany gród warowny) oraz zamek ogrodzieniecki (który w XIVw. był już w budowie.). Stąd skała mogła pełnić ważną funkcję obeserwacyjno-komunikacyjną. Wyniosłość skały ponad teren zostało dostrzeżone przez człowieka w 1914roku podczas działań wojennych prowadzonych na Jurze. W okresie tym na skale założono punkt obserwacyjny z którego obserwowano ruchy wojsk rosyjskich oraz zapewne kierowano ogniem artylerii. Wówczas to okopano skałę rowem strzeleckim. Obserwacja terenu była znakomita. Jura w 1914 roku praktycznie zupełnie pozbawiona lasów. Lasy na które patrzymy ze szczytu od strony Pilicy i Ogrodzieńca w ogóle nie istniały. Skrytka na Skale Rzędowej odnosi się po części właśnie do okresu I wojny światowej.


 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
20.11.2017 (20.11.2017)
Cache nameSkała Rzędowa - stanowisko wielokulturowe
HintJeśli nie możesz dać rady: SZUKAJ: "MG"
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device