Description

Planty - Plac Niezłomnych

Na poczatku XX wieku na tym placu stał całkiem okazały kościół ewangelicki. Jego parafianie spoczywają na cmentarzu, który obecnie został zamieniony w park. Ewangelicy, którzy przybyli do Swarzedza w XVII wieku, i należeli do załozycieli miasta mieli przez blisko 200 lat tylko tymczasową świątynię. Modlili się w wykupionych i przystosowanych do tego celu dwóch domach. Światynia słuzyła ewangelikom nie tylko ze Swarzędza, ale również z Poznania i innych okolicznych miast wielkopolski (min. Pobiedzisk i Murowanej Gosliny). Dopiero pod koniec XVIII wieku rozpoczęto budowę murowanego kościoła. Po latach kłopotów finansowych, dzięki pomocy króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III oraz wielu właścicieli ziemskich min. Luisa von Treskow z Wierzonki budowę zakończono w 1836r. Trzydzieści lat później dobudowano wieżę, stanowiącą główny akcent bryły kościoła. Patronem kościoła był św. Jana Chrzciciel.  Kościół został rozebrany w 1950r. Nie wiadomo z jakiej przyczyny.

Obecnie Planty, czyli Plac Niezłomnych to główny punkt przesiadkowy komunikacji miejskiej i gminnej - znajduje się tutaj pętla autobusowa. Codziennie jest tutaj bardzo duzo ludzi - głównie młodzieży. Latem czynna jest kolorowa fontanna.

Kesz

Skrzynka nietypowa, kordy nie wskazują miejsca ukrycia. Kesz to mikromagnetyk ukryty w pewnym oddaleniu od tłumów, przy posesji nr 11. Okolica jednak bardzo ruchliwa - dyskrecja wskazana!!! W lokbooku znajduje sie litera - zapisz ją!!! Będzie niezbędna do zdobycia skrzynki finałowej.

Zadanie

W okolicy miejsca ukrycia kesza znajduje się tablica pamiątkowa.  Ostatnia cyfra w roku śmierci dr. Leona B. w obozie Mathausen da nam cyfrę, która jest nam niezbędna do finału. Przyporządkuj cyfrę literze z kesza i zapisz je.

Równolegle z projektem Swarzędzkie Keszowanie zachęcam do zdobywania kesza Powrót do przeszłości - Swarzędz

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameSWARZĘDZKIE KESZOWANIE - Planty
HintLudzie listy piszą... trochę wyżej
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device