Description

Dom Zdrojowy Marco/ Uzdrowisko Livadia

Podobno już w 1901r. istniał już nad jeziorem zakład gastronomiczno-ogódkowy Hermanna Marco, ściągający wycieczkowiczów z Poznania oraz innych miescowości położonych nad linią kolejową. Z tego powodu burmistrz wystąpił do zarządu kolei o obniżkę cen biletów. Hermann Marco przybył do Swarzędza z Krymu gdzie pracował jako ogrodnik w Ogrodach Carskich przy Pałacu "Livadia" (obiekt ten istnieje do dziś). Po przybyciu do Swarzędza otworzył Uzdrowisko Livadia (Luftkurort Livadia). Hermann Marco był właścicielem ogrodu, zespołu budynków oraz przystani nad Jeziorem Swarzędzkim. Podobno nawet mieszkańcy Poznania na początku XX w. przyjeżdżali tutaj specjalnym pociągiem, żeby wypocząć w ogrodzie i restauracji Hermana Marco. Obecnie w tym miejscu znajduje się Dom Akcji Katolickiej. Hermann Marco był również członkiem rady szkolnej (szkoła ewangelicka) w 1902r. Raz do roku do Prowincji Poznańskiej przybywał kinematograf z filmem o tematyce morskiej, zatrzymując się również na jeden dzień w Swarzędzu. Pokazy i spotkania odbywały się początkowo w hotelu Juliusa Goerlta, aby następnie przenieść się do lokalu Hermanna Marco. W Swarzędzu żyły 3 pokolenia rodziny Marco. Później rodzina przeniosła się do Niemiec.

Dawny dom zdrojowy dzisiaj jest budynkiem mieszkalnym.

Kesz

Kesz to mikromagnetyk ukryty w  słupku ogrodzenia.  W lokbooku znajduje sie litera - zapisz ją!!! Będzie niezbędna do zdobycia skrzynki finałowej.

Zadanie

Na elewacji bydynku znajduje się tablica Stowarzyszenia Abstynentów " ? " Policz litery w nazwie tego stowarzyszenia. Przyporządkuj cyfrę literze z kesza i zapisz je.

Równolegle z projektem Swarzędzkie Keszowanie zachęcam do zdobywania kesza Powrót do przeszłości - Swarzędz

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameSWARZĘDZKIE KESZOWANIE - Livadia
HintSłupek
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device